Public Home > Agavaceae pages. > Chlorophytum comosum variegata / Spider Plant

Chlorophytum comosum variegata / Spider Plant

Author: (Thunb.) Jacques.
Family:Agavaceae.( Also placed in: Anthericaceae & Liliaceae ).
Habitat:South Africa.
Synonym:Chlorophytum capense.
_________________________
Chlorophytum / Χλωρόφυτο
Γένος φυτών από την οικογένεια Agavaceae που πήρε το όνομα του από τις Ελληνικές λέξεις "χλωρός" και "φυτό" ( πράσινο,νωπό φυτό).
Τα φυτά του γένους είναι ενδημικά στις τροπικές περιοχές της Ανατολικής και Νοτιου Αφρικής.
Η εξάπλωση του σαν οικιακό, καλλιεργούμενο φυτό έγινε περίπου το 1850.
Τα λουλούδια τους είναι μικρά λευκού χρώματος και πολλαπλασιάζεται με σπόρους και στόλωνες.
Οι ρίζες του είναι σαρκώδης (παχύφυτο ρίζας).

Μερικά είδη είναι τα:

Chlorophytum comosum
Chlorophytum comosum
Chlorophytum comosum 'Bonnie'
Chlorophytum comosum 'Ocean'
Chlorophytum comosum 'Picturatum'
Chlorophytum capense
Chlorophytum laxum
Chlorophytum undulatum

Print all photos for $0.75 | Invite
Chlorophytum comosum
1
Chlorophytum comosum
Order print
483 views
 
Chlorophytum comosum
2
Chlorophytum comosum
Order print
199 views
 
Chlorophytum comosum
3
Chlorophytum comosum
Order print
214 views
 
Chlorophytum
4
Chlorophytum
Order print
396 views
 
Chlorophytum (1)
5
Chlorophytum (1)
Order print
485 views