Boophane

© Apostolou Stavros
 
Boophane disticha

Author:Herbert 1821.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Southern Africa.
Synonym:Amaryllis districha.
Pop names:Bushman poison bulb,Candelabra flower,
Cape poison bulb,Century plant,Fan leaved boophane,
Poison bulb,Red posy,Windball,Fireball.

-The name Boophone is derived from the Greek bous, ox, and phone, death, referring to the poisonous properties of the bulb.

-------------------------------------------
Η Boophane disticha είναι φυτό της οικογενειας Amaryllidaceae απ την Νότιο Αφρική.
Καταγράφηκε από τον Herbert το 1821.
Ο βολβός είναι δηλητηριώδης και χρησιμοποιείτε από μερικές Aφρικανικές φυλές σαν δηλητήριο για τα βέλη τους και από παραδοσιακούς θεραπευτές για την θεραπεία του πόνου και των τραυμάτων.
Τα φύλλα της χρησιμοποιούνται για να σταματήσουν αιμορραγίες αλλα είναι δηλητηριώδες για τα ζώα.
Ο μονος τρόπος αναπαραγωγής του φυτού είναι οι σπόροι.
Στην φύση ανθίζει μετά τις καλοκαιρινές φωτιές και βροχοπτώσεις.

http://video.fotki.com/PanosS/48909/

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 2 visitors
© Apostolou Stavros
 
Boophane guttata W. Candelabra

Author:(L.) Herb..
Habitat:Western Cape.
Syn:Crossyne guttata,Amaryllis guttata,Amaryllis ciliaris,
Boophane ciliaris,Crossyne ciliaris.

-The name Boophone is derived from the Greek bous, ox, and phone, death, referring to the poisonous properties of the bulb.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Boophone haemanthoides

Author:F.M.Leight.
Habitat:Western Cape of South Africa.
Synonym:Boophone disticha (L.f.) Herb. var. ernesti-ruschii Dinter & G.M.Schulze.

-The name Boophone is derived from the Greek bous, ox, and phone, death, referring to the poisonous properties of the bulb.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors