Crinum

Γένος φυτών από την οικογένεια Amaryllidaceae που περιλαμβάνει περίπου 180 είδη από τις τροπικές και υποτροπικές περιοχές της Ασίας, Αφρικής, Αμερικής και Αυστραλίας.
Τα φυτά του γένους έχουν αρωματικά λουλούδια και μεγάλα φύλλα.

© Apostolou Stavros
 
Crinum moorei

Author:Joseph Dalton Hooker.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Eastern Cape,South Africa.
Common names:Natal lily,Moore's crinum,Natal-lelie.

-The genus name Crinum is derived from the Greek 'krinon' lily.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors