Pancratium

Γένος φυτών από την οικογένεια Amaryllidaceae που περιλαμβάνει περίπου 18 είδη από τις περιοχές της Μεσογείου,την τροπική Αφρική και Ασία και τους Καναρίους Νήσους.
Τα λουλούδια των φυτών του γένους έχουν λευκό χρώμα και είναι αρωματικά.
Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική γλώσσα και σημαίνει "όλο δύναμη" και αναφέρεται στην αντοχή των φυτών να αντέχουν σε ακραία κλίματα.

© Apostolou Stavros
 
Pancratium maritimum

Author:L.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Mediterranean.
Common Greek name:Krinos tis Thalassas.
Common names:Sea Daffodil,Sea Lily,Sea pancratium lily,Sand Lily,Lys de Mer,Giglio di Mare,Narciso das Areias,Pancracio,Strandlilie,Meermachtblume,Meernarzisse.
-----------------------------------------
Το Pancratium maritimum η κρίνος της θάλασσας ανήκει στην οικογένεια Amaryllidaceae.
Φυτρώνει σε παραλιακές περιοχές και σε αμμώδη εδάφη της Μεσογείου.
Καταγράφηκε από τον Κάρολο Ληναίο το 1753.
Ο πολλαπλασιασμός του γίνετε με βολβούς και σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Pancratium maritimum (Foto's from habitat)

Author:L.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Mediterranean.
Common Greek name:Krinos tis Thalassas.
Common names:Sea Daffodil,Sea Lily,Sea pancratium lily,Sand Lily,Lys de Mer,Giglio di Mare,Narciso das Areias,Pancracio,Strandlilie,Meermachtblume,Meernarzisse.
----------------------------------------
Το Pancratium maritimum η κρίνος της θάλασσας ανήκει στην οικογένεια Amaryllidaceae.
Φυτρώνει σε παραλιακές περιοχές και σε αμμώδη εδάφη της Μεσογείου.
Καταγράφηκε από τον Κάρολο Ληναίο το 1753.
Ο πολλαπλασιασμός του γίνετε με βολβούς και σπόρους.

© Apostolou Stavros
 
Pancratium maritimum seeds

Author:L.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Mediterranean.
Common Greek name:Krinos tis Thalassas.
Common names:Sea Daffodil,Sea Lily,Sea pancratium lily,Sand Lily,Lys de Mer,Giglio di Mare,Narciso das Areias,Pancracio,Strandlilie,Meermachtblume,Meernarzisse.
----------------------------------------
Το Pancratium maritimum η κρίνος της θάλασσας ανήκει στην οικογένεια Amaryllidaceae.
Φυτρώνει σε παραλιακές περιοχές και σε αμμώδη εδάφη της Μεσογείου.
Καταγράφηκε από τον Κάρολο Ληναίο το 1753.
Ο πολλαπλασιασμός του γίνετε με βολβούς και σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors