Pancratium maritimum

Author:L.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Mediterranean.
Common Greek name:Krinos tis Thalassas.
Common names:Sea Daffodil,Sea Lily,Sea pancratium lily,Sand Lily,Lys de Mer,Giglio di Mare,Narciso das Areias,Pancracio,Strandlilie,Meermachtblume,Meernarzisse.
-----------------------------------------
Το Pancratium maritimum η κρίνος της θάλασσας ανήκει στην οικογένεια Amaryllidaceae.
Φυτρώνει σε παραλιακές περιοχές και σε αμμώδη εδάφη της Μεσογείου.
Καταγράφηκε από τον Κάρολο Ληναίο το 1753.
Ο πολλαπλασιασμός του γίνετε με βολβούς και σπόρους.

PROTECTED
 
© Apostolou Stavros

Pancratium maritimum

Uploaded: August 19, 2008
118