Rauhia

Γένος από την οικογένεια Amaryllidaceae με δυο είδη από το Περού. Τα λουλούδια των φυτών του γένους έχουν πράσινο χρώμα. Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και διαίρεση των βολβών. Τα είδη του γένους είναι τα: Rauhia decora Rauhia peruviana (συνώνυμο R.multiflora ).

© Apostolou Stavros
 
Rauhia peruviana

Author:Traub 1957.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Peru.
Synonyms:Rauhia multiflora,Callithauma spathulatum,
Phaedranassa multiflora,Phaedranassa megistophylla,
Rauhia megistophylla.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Rauhia peruviana ( '09 )

Author:Traub 1957.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Peru.
Synonyms:Rauhia multiflora,Callithauma spathulatum,
Phaedranassa multiflora,Phaedranassa megistophylla,
Rauhia megistophylla.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors