Scadoxus

Γένος φυτών με βολβό από την Αφρική με εννέα είδη : Scadoxus cinnabarinus Scadoxus cyrtanthiflorus Scadoxus longifolius Scadoxus membranaceus Scadoxus multiflorus -ssp. multiflorus -ssp. katherinae -ssp. longitubus Scadoxus nutans Scadoxus pole-evansii Scadoxus pseudocaulus Scadoxus puniceus Το γένος ανήκει στην οικογένεια Amaryllidaceae.

© Apostolou Stavros
 
Scadoxus multiflorus

Author:Constantine Samuel Rafinesque 1836.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Africa.
Syn.:Haemanthus multiflorus.
Common Name:Blood lily,African blood lily,powderpuff lily.

-The name Scadoxus is derived from 'doxus' meaning glory or splendour.
-Multiflorus means many flowered in Latin.
-----------------------------------
Ο Scadoxus multiflorus είναι ένας βολβός από την νότια Αφρική.
Ανήκει στην οικογένεια Amaryllidaceae και καταγράφηκε από τον Constantine Samuel Rafinesque το 1836.
Φυτρώνει σε χώμα με καλή αποστράγγιση και θέλει λίγο νερό και λίγο ήλιο.
Συνώνυμο του είναι το Haemanthus multiflorus.

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 2 visitors
© Apostolou Stavros
 
Scadoxus multiflorus ssp. katharinae

Author:Constantine Samuel Rafinesque.
Synonyms:Haemanthus multiflorus,Martyn 1795.Haemanthus katharinae Baker.
Pop names:Blood Flower,Catherine Wheel,Poison Root,Fireball Lily,Torch Lily,Bloedblom,Gifwortel.
Habitat:Southern Africa.
Family:Amaryllidaceae.

-The name Scadoxus is derived from 'doxus' meaning glory or splendour.
-----------------------------
Φυτό από την νότια Αφρική και καταγράφηκε από τον Constantine Samuel Rafinesque.
Συνώνυμα του είναι τα:Haemanthus multiflorus,Haemanthus katharinae.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Scadoxus puniceus

Author:(L.)I.Friis & Nordal.
Common Name:African Blood Lily.
Habitat:Ethiopian highlands,Tanzania,South Africa.
Family:Amaryllidaceae.

-The name Scadoxus is derived from 'doxus' meaning glory or splendour.
------------------------------

Καταγράφηκε από τον (L.)I.Friis & Nordal στην Ν. Αφρική.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors