Sternbergia

Γένος φυτών από την οικογένεια Amaryllidaceae και τις περιοχές της Μεσογείου και της Μέσης Ανατολής.
Τα λουλούδια των φυτών του γένους έχουν συνήθως κίτρινο χρώμα αλλά υπάρχουν και κάποια με λευκό.
Το γένος περιλαμβάνει δέκα είδη που είναι τα:

Sternbergia lutea
Sternbergia sicula
Sternbergia Candida
Sternbergia vernalis
Sternbergia clusiana
Sternbergia colchiciflora
Sternbergia schubertii
Sternbergia pulchella
Sternbergia greuteriana
Sternbergia minoica

Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και διαίρεση των βολβών.

© Apostolou Stavros
 
Sternbergia sicula

Author:Tineo ex Guss.
Family:Amaryllidaceae.
Habitat:Greece,Italy,Turkey.
Synonyms:Sternbergia lutea graeca,Sternbergia lutea sicula.
Common Name:Winter daffodil,Fall daffodil,Yellow Autumn crocus.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors