Adenium obesum

Author:Roemer-Schultes 1819.
Family:Apocynaceae.
Habitat:Africa and Southern Arabia.
Synonyms:Nerium obesum,Adenium coetaneum,Cameraria obesa,Pachypodium obesum.
Pop names:Elephants Foot,Desert Rose.

-Adenium named for the city of Aden in Yemen.
---------------------------
Το γένος Adenium η 'Ρόδο της Ερήμου' ανήκει στην οικογένεια Apocynaceae
και προέρχεται από τις τροπικές και υποτροπικές περιοχές της Αφρικής.
Το γένος περιλαμβάνει μονο ένα είδος το Adenium obesum οποίο χωρίζεται σε πολλά υποείδη.
Μερικοί ταξονομοι θεωρούν ότι είναι διαφορετικά είδη και το γένος δεν είναι μονοτυπικό.
Επίσης υπάρχουν πολλά υβρίδια.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρο,μοσχεύματα,εναέριες καταβολάδες και εμβολιασμό σε πικροδάφνη.
Το Adenium έχει εντυπωσιακή ριζα (δημιουργείται μονο σε φυτά από σπόρο) και μετατρέπεται πολλές φορες σε bonsai.

PROTECTED
 
pixel
IMG 1774
pixel
© Apostolou Stavros - All Rights Reserved.

IMG 1774

Uploaded: July 06, 2011