Public Home > Araceae pages. > Dracunculus vulgaris

Dracunculus vulgaris

Author:Schott.
Family:Araceae.
Habitat:Algeria,Turkey,Albania,Bulgaria,Yugoslavia,Greece,Italy,France.
Common name:Dragon Arum,the Black Arum,the Voodoo Lily,
the Snake Lily,the Stink Lily,the Black Dragon,
Dragonwort,Ragons,Drakondia.

-Dracunculus from the Greek draconis, 'dragon' and -unculus, 'little' meaning 'a small dragon'.

----------------------------------------------------
Καταγράφηκε από: Schott.
Οικογένεια:Araceae.
Χωρα καταγωγής: Αλγερια , Τουρκια, Αλβανια , Βουλγαρία,
Γιουγκοσλαβία, Ελλάδα, Ιταλία, Γαλλία.
Κοινά ονόματα: Δρακοντια,Μαύρο Αρουμ,Μαύρος Δράκος,
Φιδόχορτο,Αραπης,Aρουμ δράκος.

-Το όνομα Dracunculus σημαίνει "μικρός δράκος" και προέρχεται από την Ελληνική γλώσσα.

© Apostolou Stavros

| Invite
Dracunculus vulgaris
1
Dracunculus vulgaris
267 views
 
Dracunculus vulgaris
2
Dracunculus vulgaris
266 views
 
Dracunculus vulgaris
3
Dracunculus vulgaris
203 views
 
P1160280
4
P1160280
130 views
 
P1160281
5
P1160281
126 views
 
P1160275
6
P1160275
109 views
 
P1160276
7
P1160276
119 views
 
P1160277
8
P1160277
128 views
 
P1160679
9
P1160679
139 views
 
P1160680
10
P1160680
143 views
 
P1160681
11
P1160681
73 views
 
P1160682
12
P1160682
71 views