Caralluma

Caralluma
Γένος που περιλαμβάνει πάνω από 60 είδη, υποείδη και ποικιλίες.
Κατάγονται κυρίως από την Ασία και την Αφρική αλλα συναντάμε κάποια είδη και σε άλλες περιοχές όπως την Caralluma europaea στην Ιταλία και Ισπανία και την Caralluma burchardii στους Καναρίους νήσους.
Πολλά είδη του γένους χρησιμοποιούνται στην Ιατρική.
Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και μοσχεύματα.

Βάση του Λεξικού των παχυφυτων ( Muller & Albers ) τα είδη, υποείδη και ποικιλίες του γένους είναι:

Caralluma acutangula
Caralluma adenensis
Caralluma adscendens
Caralluma adscendens var. adscendens
Caralluma adscendens var. attenuata
Caralluma adscendens var. carinata
Caralluma adscendens var. fimbriata
Caralluma adscendens var. geniculata
Caralluma adscendens var. gracilis
Caralluma arabica
Caralluma arachnoides
Caralluma arachnoides var. arachnoides
Caralluma arachnoides var. breviloba
Caralluma awdeliana
Caralluma baradii
Caralluma bhupinderiana
Caralluma burchardii
Caralluma burchardii ssp. burchardii
Caralluma burchardii ssp. maura
Caralluma cicatricosa
Caralluma congestiflora
Caralluma crenulata
Caralluma dicapuae
Caralluma diffusa
Caralluma dolichocarpa
Caralluma edithae
Caralluma edulis
Caralluma edwardsiae
Caralluma europaea
Caralluma europaea var. europaea
Caralluma europaea var. judaica
Caralluma flava
Caralluma flavovirens
Caralluma foetida
Caralluma frerei
Caralluma furta
Caralluma gracilipes
Caralluma hexagona
Caralluma indica
Caralluma joannis
Caralluma lavrani
Caralluma longiflora
Caralluma mireillae
Caralluma moniliformis
Caralluma munbyana
Caralluma pauciflora
Caralluma peckii
Caralluma penicillata
Caralluma peschii
Caralluma priogonium
Caralluma procumbens
Caralluma quadrangula
Caralluma sarkariae
Caralluma sinaica
Caralluma socotrana
Caralluma selenophora
Caralluma somalica
Caralluma speciosa
Caralluma staintonii
Caralluma stalagmifera
Caralluma subulata
Caralluma tuberculata
Caralluma turneri
Caralluma turneri ssp. turneri
Caralluma turneri ssp. ukambensis
Caralluma umbellata
Caralluma vaduliae

© Apostolou Stavros
 
Caralluma burchardii

Author:N.E.Br.
Family:Asclepiadaceae - Apocynaceae.
Habitat:Canary Islands.

-Caralluma:A Latin version of the Telinga Indian name of this plant.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Caralluma burchardii - Lanzarote

Author:N.E.Br.
Family:Asclepiadaceae - Apocynaceae.
Habitat:Canary Islands.

-Caralluma:A Latin version of the Telinga Indian name of this plant.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Caralluma europaea var. judaica Negev Israel
    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Caralluma flava albiflora

Author:N.E.Br.
Family:Asclepiadaceae - Apocynaceae.


-Caralluma:A Latin version of the Telinga Indian name of this plant.

© Apostolou Stavros
 
Caralluma hesperidum

Author:Maire.
Synonym:Caralluma decaisneana ssp. hesperidum,Angolluma hesperidum,Caralluma commutata ssp. hesperidum
Habitat:Morocco.
Family:Asclepiadaceae - Apocynaceae.

-Caralluma:A Latin version of the Telinga Indian name of this plant.

© Apostolou Stavros
 
Caralluma sinaica, dead sea Israel
    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors