Fockea comaru

Author:(E.Meyer)N.E.Brown.
Family:Asclepiadaceae - Apocynaceae.
Habitat:Southern Africa.
Synonyms:Brachystelma comaru E.Meyer.,Fockea gracilis R.A.Dyer.,Fockea angustifolia var.volkii H.Huber.
By mistake : Fockea camura.
_________________________
Φυτό με πολυετή caudex και ετήσιους η διετής αναρριχώμενους βλαστούς.
Κατάγεται από την Νότιο Αφρική και καταγράφηκε το 1908 από τον Nicholas Edward Brown.
Για την γονιμοποίηση των λουλουδιών του χρειάζονται δυο φυτά (αρσενικό και θηλυκό).
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους και δυσκολότερα με μοσχεύματα.
Χρειάζεται χώμα με καλή αποστράγγιση, λίγο νερό και λίγο ήλιο (αλλά πολύ φωτεινό σημείο).
Συνώνυμα του είναι τα:Brachystelma comaru E.Meyer.,Fockea gracilis R.A.Dyer.,Fockea angustifolia var.volkii H.Huber, και από λάθος αναφέρεται και σαν Fockea camura.
Το caudex μπορεί να φτάσει πάνω από 60 εκατοστά σε πλάτος και οι βλαστοί δυο μετρα σε ύψος.

| Invite
Fockea comaru
1
Fockea comaru
238 views
 
Fockea comaru
2
Fockea comaru
208 views
 
Fockea comaru
3
Fockea comaru
255 views
 
Fockea comaru
4
Fockea comaru
253 views
 
Fockea comaru
5
Fockea comaru
234 views
 
Fockea comaru
6
Fockea comaru
248 views
 
Fockea comaru
7
Fockea comaru
297 views
 
Fockea comaru
8
Fockea comaru
253 views
 
Fockea comaru
9
Fockea comaru
237 views
 
Fockea comaru
10
Fockea comaru
301 views
 
Fockea comaru
11
Fockea comaru
267 views
 
Fockea comaru
12
Fockea comaru
272 views
 
Fockea comaru
13
Fockea comaru
314 views
 
Fockea comaru
14
Fockea comaru
1094 views
 
Fockea comaru
15
Fockea comaru
235 views
 
Fockea comaru
16
Fockea comaru
196 views