Matelea cyclophylla - Gonolobus

Author:(Standley)Woodson.
Family:Asclepidaceae - Apocynaceae.
Synonym:Gonolobus cyclophyllus, Vincetoxicum cyclophyllum.
Habitat:Mexico.
_________________
Μέλος της οικογένειας Apocynaceae στην υποοικογένεια Asclepiadaceae και χώρα καταγωγής το Μεξικό.
Καταγράφηκε από τον R.E. Woodson το 1941.
Το φυτό αποτελείται από ένα πολυετή caudex και ετήσιους βλαστούς.
Τα λουλούδια του είναι καφέ χρώματος και δεν μυρίζουν ευχάριστα ( σάπιο κρέας ).
Πολλαπλασιάζεται μόνο με σπόρους.
Συνώνυμα του είναι τα Vincetoxicum cyclophyllum, Gonolobus cyclophyllus.


PROTECTED
  • Fave
 
© Apostolou Stavros

Matelea cyclophylla

486