Pseudolithos

-Pseudolithos : From the Greek words 'pseudo' meaning false and 'lithos' meaning stone, pebble referring to the appearance of the stems. The genus name implies: 'false stone'.

© Apostolou Stavros
 
Pseudolithos caput-viperae

Author:Lavranos.
Family:Asclepidaceae - Apocynaceae.
Habitat:Somalia.

-Pseudolithos: From the Greek words 'pseudo' meaning false and 'lithos' meaning stone, pebble referring to the appearance of the stems. The genus name implies: 'false stone'.
__________________
Φυτό από την Σομαλία που καταγράφηκε από τον Lavranos.
Ανήκει στην οικογένεια Apocynaceae (υποοικογένεια Asclepiadaceae).

© Apostolou Stavros
 
Pseudolithos cubiformis

Author:Peter René Oscar Bally 1965.
Family:Asclepidaceae - Apocynaceae.
Habitat:Somalia.
Synonyms:Lithocaulon cubiforme,Peter René Oscar Bally 1959.

-Pseudolithos: From the Greek words 'pseudo' meaning false and 'lithos' meaning stone, pebble referring to the appearance of the stems. The genus name implies: 'false stone'.
--------------------------------------------
Φυτό της οικογενειας Apocynaceae στην υπο-οικογενεια Asclepiadaceae.
Καταγράφηκε από τον Peter René Oscar Bally το 1965.
Φυτρώνει στην Somalia σε εδάφη με λίγο νερό και μέτρια ηλιοφάνεια.
Πολλές φορες το φυτό αποτελεί τροφή των μαϊμούδων.
Ο Pseudolithos cubiformis έχει τα μεγαλύτερα άνθη του γένους,τα οποια είναι τριχωτά και πρασινου - γκρι χρώματος με έντονη μυρωδιά από σάπιο κρέας.
Η γονιμοποίηση των λουλουδιών γίνετε από τις μύγες.
Aλλο όνομα του Pseudolithos cubiformis είναι το Lithocaulon cubiforme.

© Apostolou Stavros
 
Pseudolithos dodsonianus

Author:(Lavranos)Bruyns & Meve.
Family:Asclepidaceae - Apocynaceae.
Habitat:Northern Somalia.
Synonym:Anomalluma dodsoniana,Caralluma dodsoniana.

-Pseudolithos: From the Greek words 'pseudo' meaning false and 'lithos' meaning stone, pebble referring to the appearance of the stems. The genus name implies: 'false stone'.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Pseudolithos eylensis

Family:Asclepidaceae - Apocynaceae.
Habitat:Eil,Somalia.

-Pseudolithos: From the Greek words 'pseudo' meaning false and 'lithos' meaning stone, pebble referring to the appearance of the stems. The genus name implies: 'false stone'.
______________________

Φυτό της οικογένειας Apocynaceae και της υποοικογένειας Asclepiadaceae από την Σομαλια.
Τα λουλούδια του είναι σκούρα κόκκινα και μυρίζουν σάπιο κρέας που προσελκύουν μύγες για την γονιμοποίηση του.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους.
Ο Λαυράνος έγραψε για τον Pseudolithos eylensis πως δεν είναι ξεχωριστό είδος αλλα μια μορφή του Pseudolithos migiurtinus.
Το είδος δεν έχει ακόμη καταγραφεί και περιγραφεί από κάποιον βοτανολόγο.


© Apostolou Stavros
 
Pseudolithos migiurtinus

Author:Bally 1975.
Family:Asclepidaceae - Apocynaceae.
Habitat:Somalia.
Synonyms:White-Sloanea migiurtina,
Lithocaulon sphaericus,Pseudolithos sphaericus.

-Pseudolithos: From the Greek words 'pseudo' meaning false and 'lithos' meaning stone, pebble referring to the appearance of the stems. The genus name implies: 'false stone'.
-------------------------------
Φυτό από την Σομαλία που καταγράφηκε από τον Bally το 1975.
Ανήκει στην οικογένεια Apocynaceae (υποοικογένεια Asclepiadaceae).
Συνώνυμα του είναι τα : White-Sloanea migiurtina,Lithocaulon sphaericus,Pseudolithos sphaericus.


    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Pseudolithos migiurtinus -b

Author:Bally 1975.
Family:Asclepidaceae - Apocynaceae.
Habitat:Somalia.
Synonyms:White-Sloanea migiurtina,
Lithocaulon sphaericus,Pseudolithos sphaericus.

-Pseudolithos: From the Greek words 'pseudo' meaning false and 'lithos' meaning stone, pebble referring to the appearance of the stems. The genus name implies: 'false stone'.
-----------------------------------
Φυτό από την Σομαλία που καταγράφηκε από τον Bally το 1975.
Ανήκει στην οικογένεια Apocynaceae (υποοικογένεια Asclepiadaceae).
Συνώνυμα του είναι τα : White-Sloanea migiurtina,Lithocaulon sphaericus,Pseudolithos sphaericus.

© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors