Sarcostemma

-Sarcostemma :from the Greek sarx or sarkos, "flesh," and stemma, "crown or wreath, garland," referring to the fleshy inner corona.
----------------------------------------
Sarcostemma
Γένος φυτών που περιλαμβάνει περίπου 35 ( ? ) είδη από την οικογένεια Apocynaceae ( υποοικογένεια Asclepiadoideae ).
Τα φυτά του γένους προέρχονται από τις περιοχές της τροπικής Αφρικής και Ασίας,την Αυστραλία και περιοχές της Βόρεια Αμερικής.
Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και πολύ εύκολα με μοσχεύματα.


© Apostolou Stavros
 
Sarcostemma socotranum

Author:Lavranos.
Family:Asclepiadaceae - Apocynaceae.
Habitat:Socotra Island.

-Sarcostemma:from the Greek sarx or sarkos, "flesh," and stemma, "crown or wreath, garland," referring to the fleshy inner corona.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Sarcostemma viminale

Author:(L.)R.Br.
Family:Asclepiadaceae - Apocynaceae.
Synonym:Asclepias viminalis (L.)Steud.,
Euphorbia viminale L.
Habitat:Tropical Africa.

-Sarcostemma:from the Greek sarx or sarkos, "flesh," and stemma, "crown or wreath, garland," referring to the fleshy inner corona.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors