Public Home > = Austrocylindropuntia - Cylindropu… > Austrocylindropuntia subulata monstrose

Austrocylindropuntia subulata monstrose

Author:Austrocylindropuntia subulata (Muehlenpfordt) Backeberg
Family:Cactaceae.
Synonyms:Pereskia subulata,Opuntia subulata,Cylindropuntia subulata,
Maihueniopsis subulata,Opuntia exaltata,Cylindropuntia exaltata,
Austrocylindropuntia exaltata,Maihueniopsis exaltata.

-Austrocylindropuntia:From the Latin australis 'southern' and the Greek cylindro 'cylinder' and opuntia (referring to an ancient Greek city,Opus).
_____________________

Austrocylindropuntia subulata.
Κάκτος από μεγάλα υψόμετρα του Εκουαδόρ και του Περού ( 2400-3600m)
Καταγράφηκε από τον (Muehlenpfordt) Backeberg και έχει ως συνώνυμα τα :
Opuntia subulata, Opuntia segethii, Maihueniopsis subulata, Opuntia exaltata, Cylindropuntia subulata, Cylindropuntia exaltata, Austrocylindropuntia exaltata, Pereskia subulata, Maihueniopsis exaltata.

Το φυτό ανθίζει σπάνια στην καλλιέργεια.
Πολλαπλασιάζεται με μοσχεύματα και σπάνια με σπόρους.

Print all photos for $0.30 | Invite
Austrocylindropuntia subulata Mostruosa
1
Austrocylindropuntia subulata Mostru…
Order print
420 views
 
Austrocylindropuntia subulata Mostruosa
2
Austrocylindropuntia subulata Mostru…
Order print
987 views