Public Home > Basellaceae pages.
       

Basellaceae pages.

ツルムラサキ科 Malabarspenatväxter -Anredera

© Apostolou Stavros
 
Anredera cordifolia

Author:(Ten.)Steenis 1957.
Family:Basellaceae.
Habitat:Tropical South America.
Synonyms:Boussingaultia cordifolia,Boussingaultia gracilis,Boussingaultia pseudobasselloides.
Common names:anredera,enredadera del mosquito,filikafa,Gulf madeiravine,heartleaf madeiravine,lamb's tails,Madeira vine,mignonette vine,tapau.
______________________
Αναρριχώμενο παχυφυτο από την οικογένεια Basellaceae και καταγωγή την Τροπική Νότια Aμερική που καταγράφηκε από τον Van Steenis το 1957.
Τα φύλλα του φυτού είναι καρδιόσχημα και τα λουλούδια του μικρά λευκού/κρεμ χρώματος και βγαίνουν σε ταξιανθίες.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους, διαίρεση της κονδυλώδους ρίζας του και από μικρούς κονδύλους που αναπτύσσει στους βλαστούς του.
Συνώνυμα του είναι τα Boussingaultia cordifolia,Boussingaultia gracilis,Boussingaultia pseudobasselloides.