Public Home > = Blossfeldia pages. > Blossfeldia liliputana

Blossfeldia liliputana

Family:Cactaceae.
Habitat:S.Bolivia,NW Argentina.
Synonym:Blossfeldia pedicellata,Blossfeldia tominensis,
Blossfeldia vallegrandensis,Blossfeldia minima,
Blossfeldia fechseri,Blossfeldia campaniflora,
Parodia liliputana,Blossfeldia mizqueana,
Blossfeldia atroviridis.

-The genus is named after Harry Blossfeld.
-Although several species of Blossfeldia have been described, most botanist agree on the fact that all the ones described until now should be included in Blossfeldia liliputana.
--------------------------------------------
Η Blossfeldia είναι γένος που περιλαμβάνει κάποιους από τους μικρότερους κάκτους.
Πήρε το όνομα της από τον Harry Blossfeld.
Αν και έχουν περιγραφει πολλά είδη Blossfeldia οι περισσότεροι βοτανολόγοι συμφωνούν στο γεγονός ότι όλα αυτά που έχουν περιγραφει μέχρι τώρα πρέπει να περιληφθούν στην Blossfeldia liliputana.

*Blossfeldia liliputana
Κάκτος με πατρίδα την Βολιβία και την Αργεντινή.
Συνώνυμα του είναι τα: Blossfeldia pedicellata,Blossfeldia tominensis,
Blossfeldia vallegrandensis,Blossfeldia minima,
Blossfeldia fechseri,Blossfeldia campaniflora,
Parodia liliputana,Blossfeldia mizqueana,
Blossfeldia atroviridis.

| Invite
Blossfeldia lilliputana
1
Blossfeldia lilliputana
227 views
 
Blossfeldia liliputana
2
Blossfeldia liliputana
264 views
 
Blossfeldia liliputana
3
Blossfeldia liliputana
219 views
 
Blossfeldia liliputana
4
Blossfeldia liliputana
204 views
 
Blossfeldia liliputana
5
Blossfeldia liliputana
229 views
 
Blossfeldia liliputana
6
Blossfeldia liliputana
289 views
 
Blossfeldia liliputana
7
Blossfeldia liliputana
213 views
 
Blossfeldia liliputana
8
Blossfeldia liliputana
204 views
 
Blossfeldia liliputana
9
Blossfeldia liliputana
214 views
 
Blossfeldia liliputana
10
Blossfeldia liliputana
206 views
 
Blossfeldia liliputana
11
Blossfeldia liliputana
191 views
 
Blossfeldia liliputana
12
Blossfeldia liliputana
199 views