Public Home > Commiphora pages.
       

Commiphora pages.

Family:Burseraceae.
-Resinous or aromatic chiefly tropical shrubs or trees.
-The genus name Commiphora is from the Greek 'kommi' meaning gum, and 'phoros', meaning carrier.
--------------------------------------
Είναι φυτά της Αφρικής και γνωστά από την αρχαιότητα.
Από τομές στον κορμό της commiphoras βγαίνει ρητίνη που αποξηραίνεται, η σμύρνα.
Στην Αίγυπτο τα χρησιμοποιούσαν για το βαλσάμωμα μούμιας.
Οι commiphores είναι δέντρα (έως 3 μέτρα) η θάμνοι με χονδρούς κορμούς στα οποία ο φλοιός ξεφλουδίζοντάς τους δίνει εντυπωσιακή εικόνα.
Τα φυτά αυτά διαμορφώνονται σε ωραία μπονσαι.
Οι commiphores θέλουν προσήλια θέση και αρκετό πότισμα την περίοδο ανάπτυξής.

© Apostolou Stavros
 
Commiphora kataf

-ES4017 Arabia & East Africa.
Family:Burseraceae.
Author:(Forssk.)Engl.
Habitat:Northeast Tropical Africa:Djibouti,Eritrea,Ethiopia,Somalia,Sudan.
East Tropical Africa:Kenya,Tanzania.
Arabian Peninsula:Yemen.
Synonyms:Amyris kataf Forssk.,Commiphora erythraea(Ehrenb.)Engl.,Commiphora holtziana,Hemprichia erythraea.
Pop names:Mekkabalsem(as C.erythraea),Bisabol myrrh(as C.erythraea),Opopanax resin,Sweet myrrh,Opopanax,Mirra perfumada,Mirra bisabol,Opoponaco,Baisa bol,Bhesa bol,Bissa bol,Ekwang'orum.
-The genus name Commiphora is from the Greek 'kommi' meaning gum, and 'phoros', meaning carrier.
-----------------------------
Είναι φυτά της Αφρικής και γνωστά από την αρχαιότητα.
Από τομές στον κορμό της commiphoras βγαίνει ρητίνη που αποξηραίνεται, η σμύρνα.
Στην Αίγυπτο τα χρησιμοποιούσαν για το βαλσάμωμα μούμιας.
Οι commiphores είναι δέντρα (έως 3 μέτρα) η θάμνοι με χονδρούς κορμούς στα οποία ο φλοιός ξεφλουδίζοντάς τους δίνει εντυπωσιακή εικόνα.
Τα φυτά αυτά διαμορφώνονται σε ωραία μπονσαι.
Οι commiphores θέλουν προσήλια θέση και αρκετό πότισμα την περίοδο ανάπτυξής.

© Apostolou Stavros
 
Commiphora sessiliflora

-Somalia 13993.
Author:Kaj Børge Vollesen.
Family:Burseraceae.
Habitat:Somalia,Ethiopia.
-The genus name Commiphora is from the Greek 'kommi' meaning gum, and 'phoros', meaning carrier.
------------------------------------
Είναι φυτά της Αφρικής και γνωστά από την αρχαιότητα.
Από τομές στον κορμό της commiphoras βγαίνει ρητίνη που αποξηραίνεται, η σμύρνα.
Στην Αίγυπτο τα χρησιμοποιούσαν για το βαλσάμωμα μούμιας.
Οι commiphores είναι δέντρα (έως 3 μέτρα) η θάμνοι με χονδρούς κορμούς στα οποία ο φλοιός ξεφλουδίζοντάς τους δίνει εντυπωσιακή εικόνα.
Τα φυτά αυτά διαμορφώνονται σε ωραία μπονσαι.
Οι commiphores θέλουν προσήλια θέση και αρκετό πότισμα την περίοδο ανάπτυξής.

-Την commiphora sessiliflora κατέγραψε το 1985 ο Kaj Borge Vollkesen στην Σομαλία και την Αιθιοπία.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors