Public Home > = Cereus pages.
       

= Cereus pages.

-The name Cereus is from the Greek and Latin signifying a torch.
_____________________________
Ένα από τα πιο διαδεδομένα γένη κάκτων στον κόσμο.
Η ταξινόμηση του γένους δεν είναι αποδεκτή και ο ακριβής αριθμός των φυτών του γένους ποικίλλει από συγγραφέα σε συγγραφέα.
Το γένος καλλιεργείται εδώ και αιώνες και οι περισσότερες ονομασίες που χρησιμοποιούνται είναι προβληματικές και λανθασμένες.
Το 1800 το γένος περιελάμβανε σχεδόν τα περισσότερα είδη με κυλινδρική ανάπτυξη.
Το γένος είναι ενδημικό στην Νότιο Αμερική, την Αργεντινή, την Βολιβία, την Βραζιλία, την Γουιάνα, την Ουρουγουάη, την Κολομβία, την Παραγουάη ,την Βενεζουέλα, το Περού και την Καραϊβική.
Τα φυτά του γένους παρουσιάζουν μεγάλη ποικιλομορφία.
Ένα και μόνο είδος/φυτό μπορεί να έχει τεράστιες διαφορές ανάλογα την ηλικία την τοποθεσία που καλλιεργείται, τον φωτισμό, το πότισμα κτλ.
Τα φυτά του γένους πολλαπλασιάζονται με σπόρους και μοσχεύματα που ριζώνουν πολύ εύκολα.

Βάση των τελευταίων ταξινομικών αλλαγών τα είδη και υποείδη του γένους είναι τα:

*Υπογένος Cereus

Cereus argentinensis
Cereus bicolor
Cereus braunii
Cereus cochabambensis
Cereus comarapanus
Cereus fernambucensis
Cereus fernambucensis subsp. fernambucensis
Cereus fernambucensis subsp. sericifer
Cereus hankeanus
Cereus hexagonus
Cereus hildmannianus
Cereus hildmannianus subsp. hildmannianus
Cereus hildmannianus subsp. uruguayanus
Cereus insularis
Cereus jamacaru
Cereus jamacaru subsp. jamacaru
Cereus jamacaru subsp. calcirupicola
Cereus jamacaru subsp. goiasensis
Cereus lamprospermus
Cereus lamprospermus subsp. lamprospermus
Cereus lamprospermus subsp. colosseus
Cereus lanosus
Cereus pachyrhizus
Cereus pierre-braunianus
Cereus roseiflorus
Cereus stenogonus
Cereus tacuaralensis
Cereus trigonodendron
Cereus validus
Cereus vargasianus

*Υπογένος Ebneria

Cereus adelmarii
Cereus aethiops
Cereus estevesii
Cereus haageanus
Cereus kroenleinii
Cereus phatnospermus
Cereus saddianus (Einordnung unsicher)
Cereus spegazzinii

*Υπογένος Mirabella

Cereus albicaulis
Cereus mirabella

*Υπογένος Oblongicarpi

Cereus fricii
Cereus horrispinus
Cereus huilunchu
Cereus mortensenii
Cereus repandus

© Apostolou Stavros
 
Cereus / Τόσο διαφορετικά και τόσο ίδια....

Διάφορες μορφές Cereus που βλέποντας τες νομίζουμε πως είναι από διαφορετικά φυτά προέρχονται όλες από ένα και μόνο φυτό!

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cereus hildmannianus var monstrosus

Author:Cereus hildmannianus K.Schum.1890.
Family:Cactaceae.

-The name Cereus is from the Greek and Latin signifying a torch.
____________________
Kάκτος από την Βραζιλία και την Αργεντινή που καταγράφηκε από τον K. Schum.
Τα λουλούδια του είναι μεγάλα, λευκού χρώματος και ανοίγουν το βραδυ.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους και μοσχεύματα.
Καλλιεργείται σε ηλιόλουστες περιοχές και αντέχει χαμηλές θερμοκρασίες ( έως -10).

Συνώνυμα του είδους είναι τα:

Cereus peruvianus
Cereus hildmannianus ssp. xanthocarpus
Cereus xanthocarpus
Cereus neonesioticus
Cereus milesimus
Piptanthocereus bageanus
Piptanthocereus xanthocarpus
Piptanthocereus neonesioticus

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cereus lamprospermus ssp. colosseus

Author: Cereus lamprospermus ssp. colosseus (F.Ritter) P.J.Braun & Esteves
Family: Cactaceae.
Synonym: Piptanthocereus colosseus.
Habitat: Bolivia.
____________________________
Κάκτος από την Βολιβία που καταγράφηκε από τους (F.Ritter) P.J.Braun & Esteves.
Συνώνυμο του είναι το Piptanthocereus colosseus.
Τα λουλούδια του είναι λευκα, μεγάλα ( 16 cm ) και ανοίγουν νύχτα.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους και μοσχεύματα.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cereus peruvianus

Family:Cactaceae.

-The name Cereus is from the Greek and Latin signifying a torch.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cereus peruvianus f. monstrosus variegata

Family:Cactaceae.

-The name Cereus is from the Greek and Latin signifying a torch.

    • No comments
    •  Today:  6 views
    • 4 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cereus peruvianus monstrose

Family:Cactaceae.

-The name Cereus is from the Greek and Latin signifying a torch.

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 2 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cereus peruvianus v. tortuosus

Synonym: Cereus peruvianus forma spirale,
Cereus forbesii 'spiralis',
Cereus peruvianous tortulosus.
Family:Cactaceae.

-The name Cereus is from the Greek and Latin signifying a torch.

© Apostolou Stavros
 
Cereus repandus 'Floridanus'

Family:Cactaceae.

-The name Cereus is from the Greek and Latin signifying a torch.

© Apostolou Stavros
 
Cereus tetragonus monstrose / Cereus tetragonus 'Fairy Castle'

Family:Cactaceae.
Habitat:Garden origin.

-The name Cereus is from the Greek and Latin signifying a torch.

© Apostolou Stavros
 
Κήρινος ή Κηρίων ( Cereus )

Παν. Γ. Γεννάδιος, Φυτολογικόν Λεξικόν, Aθήνα 1914

Κήρινος ή Κηρίων ( Cereus )

Από την ψηφιακή Βιβλιοθήκη Νεοελληνικών Σπουδών Ανέμη

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 2 visitors