Public Home > = Cleistocactus pages.
       

= Cleistocactus pages.

-The name Cleistocactus comes from the Greek 'kleistos' meaning closed because the flowers hardly open.
_____________________________
Γένος κάκτων που περιλαμβάνει 62 είδη και υποείδη από την Νότιο Αμερική.
Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική λέξη "κλειστό" και αναφέρεται στα σωληνωτά λουλούδια των φυτών που μερικές φορές φαίνονται κλειστά σαν να μην έχουν ανοίξει.
Στην καλλιέργεια αναφέρεται πως είναι καλό τα φυτά του γένους να ψεκάζονται ελαφρά καθώς απορροφούν υγρασία από τα αγκάθια.
Τα φυτά του γένους πολλαπλασιάζονται με σπόρους και μοσχεύματα.

Το γένος έχει συνώνυμα του τα:

Akersia
Bolivicereus
Borzicactella
Borzicactus
Borzicereus
Cephalocleistocactus
Cleistocereus
Clistanthocereus
Demnosa
Gymnanthocereus
Hildewintera
Loxanthocereus
Maritimocereus
Pseudoechinocereus
Seticereus
Seticleistocactus
Winteria
Winterocereus

Τα είδη και υποείδη του γένους είναι τα:

Cleistocactus acanthurus
Cleistocactus acanthurus subsp. acanthurus
Cleistocactus acanthurus subsp. faustianus
Cleistocactus acanthurus subsp. pullatus
Cleistocactus baumannii
Cleistocactus baumannii subsp. anguinus
Cleistocactus baumannii subsp. baumannii
Cleistocactus baumannii subsp. chacoanus
Cleistocactus baumannii subsp. croceiflorus
Cleistocactus baumannii subsp. horstii
Cleistocactus baumannii subsp. santacruzensis
Cleistocactus brookei
Cleistocactus buchtienii
Cleistocactus candelilla
Cleistocactus chotaensis
Cleistocactus clavispinus
Cleistocactus crassiserpens
Cleistocactus dependens
Cleistocactus ferrarii
Cleistocactus fieldianus
Cleistocactus fieldianus subsp. fieldianus
Cleistocactus fieldianus subsp. samnensis
Cleistocactus fieldianus subsp. tessellatus
Cleistocactus grossei
Cleistocactus hildegardiae
Cleistocactus hyalacanthus
Cleistocactus hystrix
Cleistocactus icosagonus
Cleistocactus laniceps
Cleistocactus luribayensis
Cleistocactus micropetalus
Cleistocactus morawetzianus
Cleistocactus muyurinensis
Cleistocactus neoroezlii
Cleistocactus orthogonus
Cleistocactus pachycladus
Cleistocactus palhuayensis
Cleistocactus paraguarensis
Cleistocactus parapetiensis
Cleistocactus parviflorus
Cleistocactus peculiaris
Cleistocactus piraymirensis
Cleistocactus plagiostoma
Cleistocactus pungens
Cleistocactus reae
Cleistocactus ritteri
Cleistocactus roezlii
Cleistocactus roseiflorus
Cleistocactus samaipatanus
Cleistocactus sepium
Cleistocactus serpens
Cleistocactus sextonianus
Cleistocactus smaragdiflorus
Cleistocastus strausii
Cleistocactus tarijensis
Cleistocactus tenuiserpens
Cleistocactus tominensis
Cleistocactus tupizensis
Cleistocactus variispinus
Cleistocactus vulpis-cauda
Cleistocactus winteri
Cleistocactus xylorhizus

© Apostolou Stavros
 
Cleistocactus hyalacanthus

Author: Backeberg
Synonym: Cleistocactus jujuyensis, Cleistocactus strausii var. jujuyensis
Family: Cactaceae.
Habitat: Argentina,Bolivia.

-The name Cleistocactus comes from the Greek 'kleistos' meaning closed because the flowers hardly open.

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 2 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cleistocactus strausii

Author:(Heese)Backeb.
Family:Cactaceae.
Habitat:Bolivia,Argentina.
Synonym:Cereus strausii,Borzicactus strausii,
Pilocereus strausii,Denmoza strausii.

-The name Cleistocactus comes from the Greek 'kleistos' meaning closed because the flowers hardly open.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Cleistocactus winteri

Family:Cactaceae.
Author:D.Hunt.
Habitat:Argentina to Uruguay.
Synonym:Hildewintera aureispina,Loxanthocereus aureispinus,
Winterocereus aureispinus,Borzicactus aureispinus,
Winteria aureispina,Cleistocactus aureispinus.

-The name Cleistocactus comes from the Greek 'kleistos' meaning closed because the flowers hardly open.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors