Public Home > Crassulaceae pages. > Bryophyllum - Kalanchoe > Bryophyllum daigremontianum

Bryophyllum daigremontianum

Author:(Raym.Hamet & E.P.Perrier)Berger.
Family:Crassulaceae.
Synonym:Kalanchoe daigremontiana.
Habitat:Southwestern Madagascar.
Pop name:Mother of Thousands.

-The genus Bryophyllum now included in Kalanchoe.

-Bryophyllum:From the Greek 'bryo' sprout and 'phyllon' leaf.
_______________________

Φυτό από την οικογένεια Crassulaceae και το γένος Bryophyllum το οποίο μεταφέρθηκε στο γένος Kalanchoe.
Καταγράφηκε από τον (Raym.Hamet & E.P.Perrier) Berger και κατάγεται από τις περιοχές της νοτιοδυτικής Μαδαγασκάρης.
Φυτρώνει παντού ακόμα και σε ελάχιστο χώμα.
Το φυτό ανθίζει μετά από δυο-τρία χρόνια βγάζοντας μια ταξιανθία με πορτοκαλο-κόκκινα λουλούδια.
Το φυτό μετά την ανθοφορία πεθαίνει.
Περιμετρικά σε κάθε φύλλο του φυτού εμφανίζονται χιλιάδες φυτα τα οποία πέφτοντας φυτρώνουν και δημιουργούν τις επόμενες γενιές.
Ένας τρόπος για να μην αφήσουμε το φυτό να πεθάνει μετά την ανθοφορία είναι να του κόψουμε το ανθοφόρο.
Με την κοπή του ανθοφόρου βλαστού το φυτό διακλαδίζεται και συνεχίζει να μεγαλώνει.
Κοινό όνομα του φυτού "Μητέρα χιλιάδων".

| Invite
Bryophyllum daigremontianum
1
Bryophyllum daigremontianum
225 views
 
Bryophyllum daigremontianum
2
Bryophyllum daigremontianum
174 views
 
Bryophyllum daigremontianum
3
Bryophyllum daigremontianum
242 views
 
Bryophyllum daigremontianum
4
Bryophyllum daigremontianum
217 views
 
Bryophyllum daigremontianum
5
Bryophyllum daigremontianum
183 views
 
Bryophyllum daigremontianum
6
Bryophyllum daigremontianum
229 views
 
Bryophyllum daigremontianum
7
Bryophyllum daigremontianum
208 views
 
Bryophyllum daigremontianum
8
Bryophyllum daigremontianum
224 views
 
Bryophyllum daigremontianum
9
Bryophyllum daigremontianum
256 views
 
Bryophyllum daigremontianum
10
Bryophyllum daigremontianum
209 views
 
Bryophyllum daigremontianum
11
Bryophyllum daigremontianum
168 views
 
Bryophyllum daigremontianum
12
Bryophyllum daigremontianum
226 views
 
Bryophyllum daigremontianum
13
Bryophyllum daigremontianum
221 views
 
Bryophyllum daigremontianum
14
Bryophyllum daigremontianum
268 views
 
Bryophyllum daigremontianum
15
Bryophyllum daigremontianum
221 views
 
Bryophyllum daigremontianum
16
Bryophyllum daigremontianum
226 views