Public Home > Crassulaceae pages. > Orostachys
       

Orostachys

Γένος φυτών από την οικογένεια Crassulaceae από τις περιοχές της Ασίας.
Τα φυτά του γένους αναπτύσσονται σε ρόδακες οι οποίοι μετά την ανθοφορία πεθαίνουν.
Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και διαίρεση των μικτών φυτών που αναπτύσσονται διπλα στο μητρικό.

Μερικά είδη του γένους είναι τα:
Orostachys aggregata
Orostachys cartilaginea
Orostachys chanetii
Orostachys erubescens
Orostachys fimbriata
Orostachys furusei
Orostachys iwarenge
Orostachys japonica
Orostachys malacophylla
Orostachys malacophylla subsp. lioutchenngoi
Orostachys malacophylla subsp. malacophylla
Orostachys minuta
Orostachys mongolicus
Orostachys spinosus
Orostachys spinosus v. minimus
Orostachys thyrsiflora

© Apostolou Stavros
 
Orostachys mongolicus

Family:Crassulaceae.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Orostachys spinosus

Author:(L.)Sweet.
Family:Crassulaceae.
Synonym:Orostachys erubescens,Sedum erubescens,Sedum spinosum.
Habitat:China,E.Asia,Mongolia,Siberia.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Orostachys spinosus v. minimus

Family:Crassulaceae.
Habitat:China,E.Asia.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors