Public Home > Crassulaceae pages. > Pachyphytum
       

Pachyphytum

-The genus name Pachyphytum comes from the Greek for 'thick leaves'.
__________________

Γένος φυτών από την οικογένεια Crassulaceae.
Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική γλώσσα και αναφέρεται στα παχιά φύλλα των φυτών.
Χαρακτηριστικό των φυτών είναι ο χρωματισμός των φύλλων που μοιάζουν να είναι καλυμμένα με σκόνη.
Τα λουλούδια τους είναι μικρά και ασήμαντα.
Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και μοσχεύματα φύλλων.

Τα είδη του γένους είναι τα:

Pachyphytum bracteosum
Pachyphytum coeruleum
Pachyphytum compactum
Pachyphytum fittkaui
Pachyphytum glutinicaule
Pachyphytum hookeri
Pachyphytum longifolium
Pachyphytum oviferum
Pachyphytum clavifolium
Pachyphytum 'Garnet Fudge'

© Apostolou Stavros
 
Pachyphytum oviferum

Author:J.A.Purpus.
Family:Crassulaceae.
Synonym:Pachyphytum ovatum.
Habitat:Mexico.

-The genus name Pachyphytum comes from the Greek for 'thick leaves'.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors