Public Home > Crassulaceae pages. > Sedum > Sedum sediforme - Skopelos , Greece

Sedum sediforme - Skopelos , Greece

Author:(Jacq.) Pau.
Family:Crassulaceae.
Habitat:Algeria,Libya,Morocco,
Tunisia,Cyprus,Lebanon,
Turkey,Albania,Croatia,
Greece,Italy,France,Portugal,Spain.
Synonyms:Sedum altissimum,Sedum nicaeense.

-Sedum:from the Latin sedo, "to sit," in reference to the manner in which some species attach themselves to stones or walls.
--------------------------
Καταγράφηκε από:(Jacq.) Pau.
Οικογένεια:Crassulaceae.
Χωρα καταγωγής: Αλγερια,Μορόκο,Τυνησία,
Κύπρος,Λίβανος,Τουρκια,Αλβανια,
Κροατία,Ελλάδα,Ιταλία,Γαλλία,
Πορτογαλία,Ισπανία.
Συνώνυμα:Sedum altissimum,Sedum nicaeense.

-Το Sedum πήρε το όνομα του από την Λατινική λέξη sedo ( =για να καθίσουν) αναφορικά με τον τρόπο που μερικά είδη συνδέονται με τις πέτρες και τους τοίχους..

Print all photos for $0.75 | Invite
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
1
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
Order print
196 views
 
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
2
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
Order print
171 views
 
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
3
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
Order print
178 views
 
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
4
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
Order print
175 views
 
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
5
Sedum sediforme - Skopelos,Greece
Order print
164 views