Public Home > Crassulaceae pages. > Sinocrassula
       

Sinocrassula

Γένος φυτών της οικογενειας Crassulaceae που προέρχεται από την επαρχία Yunnan της Κίνας και από την Βόρεια Βιρμανία.
Το όνομα του γένους σημαίνει Κινέζικη Κρασουλα.

Κάποια από τα είδη του γένους είναι τα:

Sinocrassula aliciae
Sinocrassula ambigua
Sinocrassula bergeri
Sinocrassula densirosulata
Sinocrassula diversifolia
Sinocrassula indica
Sinocrassula longistyla
Sinocrassula luteorubra
Sinocrassula paoshingensis
Sinocrassula schoenlandii
Sinocrassula stenostachya
Sinocrassula techinensis
Sinocrassula yunnanensis

© Apostolou Stavros
 
Sinocrassula yunnanensis - Sedum indicum var. yunnanense

Author:Sinocrassula yunnanensis (Franch.)A.Berger.
Sedum indicum(Decaisne)Raymond-Hamet var.yunnanense(Franchet)Raymond-Hamet.
Family:Crassulaceae.
Synonyms:Crassula yunnanensis,
Sedum indicum var. yunnanense.
Habitat:Yunnan,China.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors