Public Home > Crassulaceae pages. > Umbilicus > Umbilicus rupestris - Habitat

Umbilicus rupestris - Habitat

Author:Dandy 1948.
Family:Crassulaceae.
Synonyms:Cotyledon rupestris,Umbilicus pendulinus,Cotyledon umbilicus-veneris.
Habitat:Northern Africa:Algeria,Libya,Morocco,Tunisia.
Western Asia:Cyprus,Egypt-Sinai,Lebanon,Turkey.
Northern Europe:Ireland,United Kingdom.
Southeastern Europe:Albania,Bulgaria,Greece,Italy,Yugoslavia.
Southwestern Europe:France,Portugal,Spain.
Pop names:Wall Pennywort,Navelwort,Felsen-Nabelkraut,Ombligo De Venus,Yergobegi,Venusnavle.
--------------------------------------------
Eνα φυτό που το έχουμε δει οι περισσότεροι πάνω σε τοίχους ,κεραμίδια, και σκιερά μέρη.
Eίναι φυτό της οικογενειας Crassulaceae.
Η περίοδος ανάπτυξης του είναι ο χειμώνας.
Από τον υπόγειο σαν πατάτα βολβό του πετάγονται τα στρογγυλά πάνω σε μακρύ μίσχο παχύφυτα φύλλα του
που δημιουργούν τον μικρό κορμό από τον οποίο βγαίνει ο ανθοφόρος μίσχος με μικρά σκούρο-πράσινα άνθη.
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους και τμήματα του βολβού.
Άλλα ονόματα του umbilicus rupestris είναι τα Cotyledon rupestris και Cotyledon umbilicus-veneris.

Print all photos for $1.50 | Invite
Umbilicus rupestris -Habitat
1
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
216 views
 
Umbilicus rupestris -Habitat
2
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
198 views
 
Umbilicus rupestris -Habitat
3
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
218 views
 
Umbilicus rupestris -Habitat
4
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
202 views
 
Umbilicus rupestris -Habitat
5
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
184 views
 
Umbilicus rupestris -Habitat
6
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
185 views
 
Umbilicus rupestris -Habitat
7
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
178 views
 
Umbilicus rupestris -Habitat
8
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
211 views
 
Umbilicus rupestris -Habitat
9
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
178 views
 
Umbilicus rupestris -Habitat
10
Umbilicus rupestris -Habitat
Order print
171 views