Public Home > Didiereaceae pages.
       

Didiereaceae pages.

-Didiereaceae is a small family of just four genera and 11 species.
-Genera:Alluaudia,Alluaudiopsis,Decarya,Didierea.
ディディエレア科 龙树科

Alluaudia - Didierea
______________________________
Οικογένεια φυτών με τέσσερα γένη και 11 είδη από την Νότιο Αφρική και την Μαδαγασκάρη.
Τα γένη και τα είδη της οικογενειας είναι τα:

- Alluaudia
Alluaudia ascendens
Alluaudia comosa
Alluaudia dumosa
Alluaudia humbertii
Alluaudia montagnacii (μάλλον φυσικό υβρίδιο μεταξύ Alluaudia ascendens και Alluaudia procera)
Alluaudia procera

- Alluaudiopsis
Alluaudiopsis marnieriana
Alluaudiopsis fiherensis

- Decaria
Decaria madagascariensis

- Didierea
Didierea madagascariensis
Didierea trollii

© Apostolou Stavros
 
Alluaudia dumosa

Family:Didiereaceae.
Author:(Drake) Drake.
Habitat:Madagascar.
Synonyms:Didierea dumosa.

-Alluaudia named for Francois Alluaud, 19th century.
__________________________
Alluaudia dumosa (Drake) Drake.
Οικογένεια: Didiereaceae.
Χώρα καταγωγής: Μαδαγασκάρη.
Συνώνυμο : Didierea dumosa.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Alluaudia prosera

Family:Didiereaceae.
Author:Drake.
Synonym:Didierea procera.
Habitat:Southern and southwestern Madagascar.

-Alluaudia named for Francois Alluaud, 19th century French politician.
________________________
Alluaudia prosera Drake.
Οικογένεια: Didiereaceae.
Χώρα καταγωγής : Μαδαγασκάρη.
Συνώνυμο : Didierea procera.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Didierea madagascariensis

Author: Baill 1880.
Family: Didiereaceae.
Habitat:Madagascar.
Synonyms: Alluaudiopsis marnieriana,Didierea mirabilis.
Pop names:Octopus tree.
_______________________
Μέλος της οικογενείας Didiereaceae από την Μαδαγασκάρη.
Καταγράφηκε από τον Baill το 1880.
Συνώνυμα του είναι το Alluaudiopsis marnieriana και το Didierea mirabilis αλλά είναι γνωστό και με το κοινό του όνομα "δέντρο χταπόδι".
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 2 visitors