Public Home > Dioscorea -Testudinaria -Tamus pages.
       

Dioscorea -Testudinaria -Tamus pages.

Family:Dioscoreaceae. -Dioscorea is named after the Dioscorides a Greek physician. ヤマノイモ Dioskorėja Pochrzyn 山药

© Apostolou Stavros
 
Dioscorea balcanica

Author: Kosanin.
Family : Dioscoreaceae
Common Names:Balcan Yam Root.
The only winterhardy species native of Europe which is rarely found in woods in former SE Yugoslavia and N.Albania.
------------------------
Καταγράφηκε από: Kosanin
Οικογένεια: Dioscoreaceae
Χώρα καταγωγής: Ευρώπη
Κοινά ονόματα:Φαγώσιμη ριζα των Βαλκανίων


    • No comments
    •  Today:  6 views
    • 3 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea batatas-oppositifolia

Author: Decne.
Family : Dioscoreaceae
Habitat:China.
Synonyms:D.oppositifolia,D.divaricata.
Common Names:Chinese yam,Chinese potato,cinnamon vine,inhame da China,inhame comum,raiz de bolsa.
-----------------------------
Καταγράφηκε από: Decne
Χώρα καταγωγής : Κίνα
Οικογένεια:Dioscoreaceae
Συνώνυμα:D.oppositifolia,D.divaricata.
Κοινά ονόματα:Chinese yam,Chinese potato,cinnamon vine,inhame da China,inhame comum,raiz de bolsa.

    • No comments
    •  Today:  3 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea elephantipes - 2009
    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea elephantipes - ES10150 S. Africa

Author: Engler 1908.
Habitat:Southern Africa.
Synonyms:Testudinaria elephantipes,
Tamus elephantipes,
Rhizemys elephantipes.
Pop names:Elephants Foot.
---------------------------
Η Dioscorea elephantipes είναι ένα από τα ομορφότερα φυτά με caudex.
Το φυτό έχει βαθιές αυλακώσεις που μοιάζουν με πόδι ελέφαντα.
Καταγράφηκε από τον Engler το 1908 στην νότια Αφρική και ανήκει στην οικογένεια Dioscoreaceae.
Αλλα ονόματα της Dioscorea elephantipes είναι Testudinaria elephantipes και Tamus elephantipes.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea hemicrypta

Author: Burkill 1952.
Family : Dioscoreaceae
Habitat:South Africa.
--------------------------
Καταγράφηκε από: Burkill
Έτος Καταγραφής:1952
Οικογένεια:Dioscoreaceae
Χωρα καταγωγής:Ν. Αφρική

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea hispida

Author: Dennst 1818
Family : Dioscoreaceae.
Synonym:Dioscorea daemona
Habitat:China,India,Thailand,Indonesia.
-----------------------------
Καταγράφηκε από: Dennst
Έτος καταγραφής:1818
Οικογένεια:Dioscoreaceae
Συνώνυμα:Dioscorea daemona
Χώρα καταγωγής: Κίνα, Ινδία, Ταΐλάνδη, Ινδονησία.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea mexicana

Author:Scheidweiler 1837.
Family : Dioscoreaceae
Habitat:Mexico,El Salvador,Panama.
Synonyms:Dioscorea macrostachya,Dioscorea villosa,Dioscorea deamii,Dioscorea deppei,Dioscorea tuerckheimii.
-------------------------
Καταγράφηκε από τον Scheidweiler το 1837στο Μεξικό, το Ελ Σαλβαδόρ,τον Παναμα και ανήκει στην οικογένεια Dioscoreaceae.
Συνώνυμα της είναι τα Dioscorea macrostachya,Dioscorea villosa,Dioscorea deamii,Dioscorea deppei,Dioscorea tuerckheimii.

    • No comments
    •  Today:  3 views
    • 2 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea quartiniana

Author: A.Rich.1851.
Family : Dioscoreaceae
Habitat:Namibia.
---------------------------------
Καταγράφηκε από:A.Rich.
Έτος Καταγραφής:1851
Οικογένεια:Dioscoreaceae
Χωρα καταγωγής: Ναμίμπια.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea sansibariensis

Or Dioscorea Sansibarensis.
Author: Pax 1892.
Family : Dioscoreaceae
Habitat:Trop.Africa,Madagascar.
Common Name:Zanzibar yam,
Synonyms:Dioscorea macroura Harms,Dioscorea welwitschii
------------------------------
Καταγράφηκε από: Pax
Έτος Καταγραφής:1892
Χώρα καταγωγής: Τροπική Αφρική, Μαδαγασκάρη.
Οικογένεια:Dioscoreaceae
Συνώνυμα:Dioscorea macroura Harms,Dioscorea welwitschii
Κοινά ονόματα:Zanzibar yam

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea sp. Thailand
    • No comments
    •  Today:  3 views
    • 3 visitors
© Apostolou Stavros
 
Dioscorea sylvatica

Author: Ecklon.
Family : Dioscoreaceae
Habitat:Southern Africa,Zimbabwe.
Synonym:Testudinaria sylvatica.
Pop names:Ingwevu,Ufudu - intelezi,Ugebeleweni,Elephant´s Foot.
----------------------------------------
Καταγράφηκε από: Ecklon
Χώρα καταγωγής: Ν. Αφρική, Ζιμπάμπουε.
Οικογένεια:Dioscoreaceae
Συνώνυμα:Testudinaria sylvatica.
Κοινά ονόματα:Ingwevu,Ufudu - intelezi,Ugebeleweni,Elephant´s Foot.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Tamus communis

Author:L.
Family:Dioscoreaceae.
Habitat:Southern Europe.
Synonyms:Dioscorea communis(L.)Caddick & Wilkin,Tamus cretica,Tamus edulis,Tamus racemosa.
Common names:Jomfrurod,Spekwortel,Zwarte heggerank,Black bindweed,Black bryony,Lady's seal,Tamier commun,Tamaro,Brionia negra,Corriola de cavall.

----------------------------------
-Ανήκει στην οικογένεια Dioscoreaceae και καταγράφηκε από τον Linnaeus.
Είναι πολυετές φυτό της Ευρώπης (Ελλάδα,Ιταλία,Πορτογαλία,Ρουμανια και άλλες),
που φυτρωνει από εναν μεγάλο υπόγειο κόνδυλο και παράγει πολύ μακριούς βλαστούς.
Τα φύλλα του είναι καρδιόσχημα και τα άνθη κιτρινωπά, πολύ μικρά και ασήμαντα.
Ανθίζει τους μηνες Μαΐο,Ιουνιο και Ιουλίο.
Αλλα ονόματα του Tamus communis είναι τα Dioscorea communis,Tamus cretica,Tamus edulis,Tamus racemosa.


Tamus communis -RM178 N coast of Spain
© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors