Public Home > = Disocactus pages.
       

= Disocactus pages.

Γένος επιφυτικών και λιθοφυτικών κάκτων από την Νότια και κεντρική Αμερική, το Μεξικό, και την Καραϊβική.
Το γένος διαιρείται σε 4 υπογένη και περιλαμβάνει τα παρακάτω είδη, υποείδη και υβρίδια

Ackermannia
Disocactus ackermannii
Disocactus ackermannii f. candidus
Disocactus ackermannii subsp. ackermannii
Disocactus ackermannii subsp. conzattianus
Disocactus aurantiacus
Disocactus cinnabarinus
Disocactus kimnachii

Aporocactus
Disocactus flagelliformis
Disocactus martianus
Disocactus schrankii
Disocactus speciosus
Disocactus speciosus f. amecaensis
Disocactus speciosus f. speciosus

Disocactus
Disocactus biformis
Disocactus eichlamii
Disocactus macranthus
Disocactus nelsonii
Disocactus nelsonii var. nelsonii
Disocactus nelsonii var. hondurensis
Disocactus quezaltecus

Nopalxochia
Disocactus macdougallii
Disocactus phyllanthoides

Υβρίδια
Disocactus ×hybridus
Disocactus ×mallisonii
Disocactus ×violaceus

Συνώνυμα του γένους Disocactus είναι τα: Aporocactus, Aporocereus, Bonifazia, Chiapasia, Disisocactus, Disocereus, Heliocereus, Lobeira, Mediocereus, Nopalxochia, Pseudonopalxochia, Trochilocactus.

© Apostolou Stavros
 
Disocactus ackermannii

Disocactus ackermannii (Lindl) Barthlott.
Family: Cactaceae.
Habitat: Mexico.
Synonyms: Epiphyllum ackermanni, Nopalxochia ackermanni, Phyllocactus weingartii, Phyllocactus ackermanni, Cactus ackermannii, Cereus ackermanni.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors