Public Home > = Echinocereus pages.
       

= Echinocereus pages.

Γένος κάκτων που περιλαμβάνει 133 είδη και υποείδη που φυτρώνουν σε ηλιόλουστες , βραχώδης περιοχές του Μεξικού και των Ηνωμένων πολιτειών.
Τα λουλούδια των φυτών του γένους είναι μεγάλα, μένουν ανοιχτά μέρα και νύχτα και τα κόκκινα φρούτα τους είναι φαγώσιμα.
Οι Echinocereus είναι ανθεκτικά φυτά στο κρύο και λέγεται πως αντέχουν μέχρι και -17 βαθμούς κελσίου.
Πολλαπλασιάζονται με σπόρους αλλά πολύ πιο εύκολα με μοσχεύματα.

© Apostolou Stavros
 
Echinocereus palmeri

Author: Britton & Rose.
Family: Cactaceae.
Habitat:Mexico(Chihuahua).
__________________________
Καταγράφηκε από:Britton & Rose.
Οικογένεια:Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Μεξικό

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Echinocereus pectinatus var rubispinus

Author: Rose.
Family:Cactaceae.
Habitat:Mexico(Siera Obscura).
Synonym:Echinocereus rigidissimus ssp.rubispinus(Frank & Lau)N.P.Taylor,
Cereus pectinatus var. rigidissimus.
_________________________
Καταγράφηκε από: Rose.
Οικογένεια:Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Μεξικό.
Συνώνυμα:Echinocereus rigidissimus ssp.rubispinus (Frank & Lau)N.P.Taylor,
Cereus pectinatus var. rigidissimus.

© Apostolou Stavros
 
Echinocereus pentalophus

Author:(DC.)Rumpler.
Family:Cactaceae.
Habitat:Texas.
Synonym:Cereus leptacanthus,Echinocereus propinquus,
Echinocereus procumbens, Echinocereus leptacanthus,
Echinocereus pentalophus ssp.leonensis,Echinocereus leonensis,
Cereus pentalophus,Cereus procumbens.
___________________________
Καταγράφηκε από:(DC.)Rumpler.
Οικογένεια:Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Τέξας.
Συνώνυμα:Cereus leptacanthus,Echinocereus propinquus,
Echinocereus procumbens, Echinocereus leptacanthus,
Echinocereus pentalophus ssp.leonensis,Echinocereus leonensis,
Cereus pentalophus,Cereus procumbens.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Echinocereus poselgeri ( <= Wilcoxia tamaulipensis )

Author: Echinocereus poselgeri Lem.
Wilcoxia tamaulipensis Werderm.1938.
Family:Cactaceae.
Habitat:Coahuila,Nuevo Leon,Tamaulipas.
Synonym:Echinocereus tamaulipensis ssp.deherdtii,
Echinocereus tamaulipensis ssp waldeisii,
Echinocereus waldeisii,Wilcoxia tuberosa,
Echinocereus tuberosus,Cereus tuberosus,
Echinocereus tamaulipensis,Wilcoxia kroenleinii,
Echinocereus poselgeri ssp.kroenleinii,
Echinocereus tamaulipensis ssp. dehardii,
Wilcoxia poselgeri,Cereus poselgeri.

-The genus is named for General Timothy Wilcox, an enthusiast for desert plants. (1840-1932).
________________________
Καταγράφηκε από:Echinocereus poselgeri Lem.
Wilcoxia tamaulipensis Werderm.1938.
Οικογένεια:Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Μεξικό.
Συνώνυμα:Echinocereus tamaulipensis ssp.deherdtii,
Echinocereus tamaulipensis ssp waldeisii,
Echinocereus waldeisii,Wilcoxia tuberosa,
Echinocereus tuberosus,Cereus tuberosus,
Echinocereus tamaulipensis,Wilcoxia kroenleinii,
Echinocereus poselgeri ssp.kroenleinii,
Echinocereus tamaulipensis ssp. dehardii,
Wilcoxia poselgeri,Cereus poselgeri.

© Apostolou Stavros
 
Echinocereus rigidissimus

Author: (Engelm.)Rose.
Family:Cactaceae.
Habitat:southeastern Arizona,southwestern New Mexico,Mexico.
Synonym:Cereus pectinatus var.rigidissimus,
Echinocereus pectinatus var.rigidissimus.
_____________________________--
Καταγράφηκε από:(Engelm.)Rose.
Οικογένεια:Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Αριζόνα, Μεξικό.
Συνώνυμα:Cereus pectinatus var.rigidissimus,
Echinocereus pectinatus var.rigidissimus.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Echinocereus subinermis

Echinocereus subinermis Salm-Dyck ex Scheeren.
Family: Cactaceae.
Habitat: Mexico.
Synonym: Echinocereus subinermis var. aculeatus, Echinocereus luteus, Echinocereus subinermis var. luteus.
___________________________
Echinocereus subinermis Salm-Dyck ex Scheeren.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Μεξικό.
Συνώνυμα: Echinocereus subinermis var. aculeatus, Echinocereus luteus, Echinocereus subinermis var. luteus.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors