Public Home > = Epiphyllum pages.
       

= Epiphyllum pages.

-In Greek epiphyllum means 'upon the leaf' because it appears that flowers grow directly from the leaf tip.
-The genus has 2 synonyms:Phyllocactus and Phyllocereus.
_________________________
Epiphyllum / Επίφυλλο
Γένος επιφυτικών αλλά και ορισμένων λιθοφυτικών κάκτων που περιλαμβάνει 19 είδη από την Κεντρική Αμερική και το Μεξικό.
Τα λουλούδια των φυτών του γένους έχουν λευκό, ροζ η κόκκινο χρώμα και τα φρούτα είναι εδώδιμα.
Το γένος είναι γνωστό και με ακόμη δυο ονόματα το Phyllocactus και το Phyllocereus.
Το όνομα του γένους προέρχεται από τις Ελληνικές λέξεις "επί" και "φύλλο" .

Το πιο γνωστό είδος του γένους είναι το Epiphyllum oxypetalum που ανθίζει νύχτα και τα λουλούδια του είναι αρωματικά.

Τα είδη του γένους είναι τα:

Epiphyllum anguliger
Epiphyllum baueri
Epiphyllum cartagense
Epiphyllum columbiense
Epiphyllum costaricense
Epiphyllum crenatum
Epiphyllum crenatum var. crenatum
Epiphyllum crenatum var. kimnachii
Epiphyllum grandilobum
Epiphyllum guatemalense
Epiphyllum hookeri
Epiphyllum laui
Epiphyllum lepidocarpum
Epiphyllum oxypetalum
Epiphyllum phyllanthus
Epiphyllum pittieri
Epiphyllum pumilum
Epiphyllum rubrocoronatum
Epiphyllum thomasianum

© Apostolou Stavros
 
Epiphyllum hybrid ( pink )
    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Epiphyllum oxypetalum ( Night blooming Cereus )

Author:(DC.)Haw.
Family:Cactaceae.
Habitat:Mexico to Costa Rica.
Synonym:Epiphyllum latifrons,Phyllocactus acuminatus,
Epiphyllum acuminatum,Epiphyllum grande,
Phyllocactus latifrons,Cereus latifrons,
Phyllocactus oxypetalus,Cereus oxypetalus,
Phyllocactus grandis.

-In Greek epiphyllum means 'upon the leaf' because it appears that flowers grow directly from the leaf tip.
-The name oxypetalum derives from the Greek 'oxys': sharp and 'petalon': a petal.
-The genus has 2 synonyms:Phyllocactus and Phyllocereus.
________________________________
Καταγράφηκε από :(DC.)Haw.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Μεξικό.
Συνώνυμα: Epiphyllum latifrons,Phyllocactus acuminatus,
Epiphyllum acuminatum,Epiphyllum grande,
Phyllocactus latifrons,Cereus latifrons,
Phyllocactus oxypetalus,Cereus oxypetalus,
Phyllocactus grandis.

© Apostolou Stavros
 
Epiphyllum strictum x E. oxypetalum

Family:Cactaceae.

-In Greek epiphyllum means 'upon the leaf' because it appears that flowers grow directly from the leaf tip.
-The genus has 2 synonyms: Phyllocactus and Phyllocereus.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors