Public Home > = Epithelantha pages.
       

= Epithelantha pages.

- The generic name 'Epithelantha' derives from the Greek word 'Epi' meaning 'upon on,at,over' the Greek word 'thele' meaning nipple referring to the tubercles and 'anthos' meaning flower. ________________________________ Γένος κάκτων που περιλαμβάνει δυο είδη ενδημικά στο Μεξικό, την Αριζόνα και το Τέξας. Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική γλώσσα και σημαίνει λουλούδια μέσα από την θηλή, αναφερόμενο στον τρόπο άνθησης των φυτών. Την περίοδο ξηρασίας τα φυτά συρρικνώνονται και βυθίζονται στο έδαφος για να συγκρατούν την υγρασία που τους είναι απαραίτητη. Πολλαπλασιάζονται με σπόρους. Τα είδη και υποείδη του γένους είναι τα: Epithelantha bokei Epithelantha micromeris Epithelantha micromeris subsp. micromeris Epithelantha micromeris subsp. greggii Epithelantha micromeris subsp. pachyrhiza Epithelantha micromeris subsp. polycephala Epithelantha micromeris subsp. unguispina

© Apostolou Stavros
 
Epithelantha bokei

Author:L.D.Benson 1969.
Family:Cactaceae.
Habitat:West Texas:Big Bend.

-The generic name 'Epithelantha' derives from the Greek word 'Epi' meaning 'upon on,at,over' the Greek word 'thele' meaning nipple referring to the tubercles and 'anthos' meaning flower.
________________________
Κάκτος αργής ανάπτυξης από το δυτικό Τέξας που καταγράφηκε από τον L.D.Benson το 1969.
Την περίοδο της ξηρασίας το φυτό στην πατρίδα του βυθίζεται στο έδαφος για να συγκρατεί την υγρασία που του είναι απαραίτητη.
Τα λουλούδια της εμφανίζονται Ιούλιο με αρχές Αυγούστου και έχουν απαλό ροζ χρώμα.
Μετά την άνθηση εμφανίζονται τα κατακόκκινα φρούτα που περιέχουν τους σπόρους με τους οποιους και πολλαπλασιάζεται.
Συνώνυμο της είναι το Epithelantha micromeris var. bokei

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Epithelantha bokei - c

Author:L.D.Benson 1969.
Family:Cactaceae.
Habitat:West Texas:Big Bend.

-The generic name 'Epithelantha' derives from the Greek word 'Epi' meaning 'upon on,at,over' the Greek word 'thele' meaning nipple referring to the tubercles and 'anthos' meaning flower.
________________________
Κάκτος αργής ανάπτυξης από το δυτικό Τέξας που καταγράφηκε από τον L.D.Benson το 1969.
Την περίοδο της ξηρασίας το φυτό στην πατρίδα του βυθίζεται στο έδαφος για να συγκρατεί την υγρασία που του είναι απαραίτητη.
Τα λουλούδια της εμφανίζονται Ιούλιο με αρχές Αυγούστου και έχουν απαλό ροζ χρώμα.
Μετά την άνθηση εμφανίζονται τα κατακόκκινα φρούτα που περιέχουν τους σπόρους με τους οποιους και πολλαπλασιάζεται.
Συνώνυμο της είναι το Epithelantha micromeris var. bokei

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Epithelantha micromeris

Author:(Engelm.) F.A.C.Weber 1898.
Family:Cactaceae.
Habitat:Arizona,Mexico.
Synonym:Epithelantha rufispina,
Epithelantha micromeris var.rufispina,
Epithelantha micromeris var.densispina,
Epithelantha densispina,
Mammillaria micromeris,
Cactus micromeris.

-The generic name 'Epithelantha' derives from the Greek word 'Epi' meaning 'upon on,at,over' the Greek word 'thele' meaning nipple referring to the tubercles and 'anthos' meaning flower.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Epithelantha micromeris f. neomexicana

Author:Epithelantha micromeris (Engelm.)F.A.C.Weber var. neomexicana.
Family:Cactaceae.

-The generic name 'Epithelantha' derives from the Greek word 'Epi' meaning 'upon on,at,over' the Greek word 'thele' meaning nipple referring to the tubercles and 'anthos' meaning flower.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Epithelantha micromeris ssp. polycephala

Author:(Backeb.) Glass & Foster 1978.
Family:Cactaceae.
Synonym:Epithelantha polycephala Backeb. 1954.
Habitat:Mexico(Coahuila).

-The generic name 'Epithelantha' derives from the Greek word 'Epi' meaning 'upon on,at,over' the Greek word 'thele' meaning nipple referring to the tubercles and 'anthos' meaning flower.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Epithelantha micromeris v. densispina

Author:(Bravo) Backeb. 1954.
Family:Cactaceae.
Habitat:Arizona,Mexico.
Synonym:Epithelantha densispina Bravo 1951.

-The generic name 'Epithelantha' derives from the Greek word 'Epi' meaning 'upon on,at,over' the Greek word 'thele' meaning nipple referring to the tubercles and 'anthos' meaning flower.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Epithelantha pachyrhiza

Author:Backeb. 1954.
Family:Cactaceae.
Habitat:Northern Mexico(Coahuila:Saltillo).
Synonym:Epithelantha micromeris ssp.pachyrhiza (Backeb.)N.P.Taylor 1998,
Epithelantha micromeris var.pachyrhiza.

-The generic name 'Epithelantha' derives from the Greek word 'Epi' meaning 'upon on,at,over' the Greek word 'thele' meaning nipple referring to the tubercles and 'anthos' meaning flower.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors