Public Home > = Escobaria pages
       

= Escobaria pages

-Escobaria : Name after Numa Pompilio Escobar Zerman(1874-1949) and Romulo Escobar Zerman(1882-1946)of Mexico.
______________________________
Γένος κάκτων από την Αμερικανικη ήπειρο που περιλαμβάνει 23 είδη.
Το όνομα του γένους τιμά τους Μεξικανούς αδελφούς Romulo Escobar Zerman (1882–1946) και Numa Pompilio Escobar Zerman (1874–1949).

Τα είδη και υποείδη του γένους είναι τα:

Escobaria albicolumnaria
Escobaria alversonii
Escobaria chihuahuensis
Escobaria chihuahuensis subsp. chihuahuensis
Escobaria chihuahuensis subsp. henricksonii
Escobaria cubensis
Escobaria dasyacantha
Escobaria dasyacantha subsp. dasyacantha
Escobaria dasyacantha subsp. chaffeyi
Escobaria deserti
Escobaria duncanii
Escobaria emskoetteriana
Escobaria guadalupensis
Escobaria hesteri
Escobaria laredoi
Escobaria lloydii
Escobaria minima
Escobaria missouriensis
Escobaria missouriensis subsp. missouriensis
Escobaria missouriensis subsp. asperispina
Escobaria orcuttii
Escobaria orcuttii var. orcuttii
Escobaria orcuttii var. koenigii
Escobaria orcuttii var. macraxina
Escobaria organensis
Escobaria robinsorum
Escobaria sandbergii
Escobaria sneedii
Escobaria sneedii subsp. sneedii
Escobaria sneedii subsp. leei
Escobaria tuberculosa
Escobaria villardii
Escobaria vivipara
Escobaria zilziana

Τα φυτά του γένους είναι επιρρεπή στο σάπισμα και πολλαπλασιάζονται με σπόρους.

© Apostolou Stavros
 
Escobaria minima - SB423 Brewster Co, TX

Author:(Baird) D.R.Hunt 1978.
Family:Cactaceae.
Synonym:Mammillaria nellieae,
Coryphantha nellieae,
Coryphantha minima,
Escobaria nellieae.

-Escobaria:Name after Numa Pompilio Escobar Zerman(1874-1949)and Romulo Escobar Zerman(1882-1946)of Mexico.
_____________________________
Καταγράφηκε από:(Baird) D.R.Hunt 1978.
Οικογένεια:Cactaceae.
Συνώνυμα: Mammillaria nellieae,
Coryphantha nellieae,
Coryphantha minima,
Escobaria nellieae.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Escobaria missouriensis

Author:(Sweet) D.R.Hunt 1978.
Family:Cactaceae.
Synonym:Mammillaria notesteinii,Coryphantha wissmannii,
Mammillaria wissmannii,Neobesseya wissmannii,
Escobaria missouriensis var.similis,
Mammillaria missouriensis var.similis,
Coryphantha similis,Cactus similis, Neobesseya similis,
Mammillaria similis, Neobesseya roseiflora,Cactus notesteinii,
Escobaria missouriensis var.marstonii,Cactus missourensis, Neobesseya notesteinii,
Neobesseya missouriensis,Escobaria missouriensis var.caespitosa,
Mammillaria similis var.caespitosa,Coryphantha missouriensis var.caespitosa,
Mammillaria missouriensis var.caespitosa,Mammillaria nuttallii var.caespitosa,
Coryphantha missouriensis var.marstonii,
Coryphantha marstonii,Mammillaria missouriensis.

-Escobaria:Name after Numa Pompilio Escobar Zerman(1874-1949)and Romulo Escobar Zerman(1882-1946)of Mexico.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Escobaria sneedii ssp. leei - SB397

Author:(Boed.) D.R.Hunt 1978.
Family:Cactaceae.
Habitat:New Mexico:Guadalupe Mountains.
Synonym:Coryphantha sneedii var.leei,
Mammillaria leei.

-Escobaria:Name after Numa Pompilio Escobar Zerman(1874-1949)and Romulo Escobar Zerman(1882-1946)of Mexico.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Escobaria vivipara var alpina - HK1018

Author:Escobaria vivipara (Nutt.) Buxb. 1951.
Family:Cactaceae.
Habitat:USA,Canada.
Synonym:Coryphantha vivipara var.neo-mexicana,Cactus radiosus var.neo-mexicanus,
Escobaria neo-mexicana,Mammillaria radiosa var.neo-mexicana,
Coryphantha radiosa var.neo-mexicana,Coryphantha oklahomensis,Cactus neo-mexicanus,
Neomammillaria radiosa,Mammillaria vivipara var.neo-mexicana,Escobaria vivipara var.neo-mexicana,
Coryphantha neo-mexicana,Mammillaria radiosa,Escobaria vivipara var.radiosa,
Coryphantha radiosa,Cactus radiosus,Echinocactus radiosus,
Mammillaria vivipara var.radiosa,Escobaria radiosa,Coryphantha rosea,
Escobaria vivipara var.rosea,Coryphantha vivipara var.rosea,
Coryphantha vivipara var.kaibabensis,Coryphantha vivipara var.radiosa,
Escobaria vivipara var.arizonica,Cactus viviparus,Mammillaria radiosa,Mammillaria vivipara,
Escobaria vivipara var.kaibabensis,Echinocactus viviparus,
Mammillaria arizonica,Mammillaria vivipara var.arizonica,
Coryphantha vivipara var.arizonica,Mammillaria radiosa var.arizonica,
Escobaria arizonica,Coryphantha fragrans,Coryphantha arizonica,
Escobaria vivipara var.bisbeeana,Coryphantha bisbeeana, Escobaria bisbeeana,
Coryphantha vivipara var.bisbeeana,Escobaria vivipara var.buoflama,
Mammillaria neo-mexicana,Coryphantha vivipara var.buoflama,Coryphantha columnaris,
Cactus radiosus var. arizonicus,Coryphantha vivipara.

-Escobaria:Name after Numa Pompilio Escobar Zerman(1874-1949)and Romulo Escobar Zerman(1882-1946)of Mexico.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors