Public Home > = Espostoa - Espostoopsis pages.
       

= Espostoa - Espostoopsis pages.

-The genus name Espostoa, comes from the Peruvian botanist Nicholas Esposto. -Espostoopsis:From Greek 'opsis' meaning view, referring to its resemblance with the genus Espostoa, with which it is often confused. ______________________________________________ * Espostoa Γένος κάκτων από την Βολιβία και το Περού που περιλαμβάνει 17 είδη. Espostoa baumannii Espostoa blossfeldiorum Espostoa calva Espostoa frutescens Espostoa guentheri Espostoa huanucoensis Espostoa hylaea Espostoa lanata Espostoa lanianuligera Espostoa melanostele Espostoa mirabilis Espostoa nana Espostoa ritteri Espostoa ruficeps Espostoa senilis Espostoa superba Espostoa utcubambensis Η πρώτη περιγραφή του γένους έγινε το 1920 από τους Nathaniel Lord Britton und Joseph Nelson Rose. Το όνομα του γένους τιμά τον βοτανολόγο από το Περού Nicolas E. Esposto. Τα λουλούδια των φυτών του γένους έχουν ροζ ή λευκό χρώμα και εμφανίζονται μόνο στα ενήλικα φυτά μέσα από το πλευρικό κοντά στην κορυφή ψευδο-κεφάλιουμ του φυτού. Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και μοσχεύματα. --------------------- * Espostoopsis Γένος κάκτων από την Βραζιλία με μοναδικό εκπρόσωπο του τον Espostoopsis dybowskii. Το όνομα του γένους προέρχεται από την Ελληνική λέξη "Όψις" και αναφέρεται στην ομοιότητα του φυτού με τα φυτά του γένος Espostoa. Το επίθετο του είδους dybowskii τιμά τον βοτανολόγο Jean Dybowski (1856–1928). Espostoopsis dybowskii (Rol.-Goss.) Buxb. Συνώνυμα : Cereus dybowskii, Austrocephalocereus dybowskii, Cephalocereus dybowskii, Coleocephalocereus dybowskii, Gerocephalus dybowskii. Πολλαπλασιάζεται με σπόρους και μοσχεύματα.

© Apostolou Stavros
 
Espostoa guentheri cristata

Espostoa guentheri (Kupper) Buxb.
Family: Cactaceae.
Habitat: Bolivia.
Synonym: Cereus guentheri, Vatricania guentheri, Cephalocereus guentheri.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Espostoa melanostele

Author:(Vaupel) Borg.
Family:Cactaceae.
Habitat:Peru.
Synonym:Cereus haagei,Pilocereus lanatus var.haagei,
Pilocereus haagei,Espostoa haagei,Cereus melanostele,
Pseudoespostoa melanostele,Binghamia melanostele,Cephalocereus melanostele.

-The genus name Espostoa, comes from the Peruvian botanist Nicholas Esposto.
____________________________
Καταγράφηκε από :(Vaupel) Borg.
Οικογένεια :Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Περού.
Συνώνυμα: Cereus haagei,Pilocereus lanatus var.haagei,
Pilocereus haagei,Espostoa haagei,Cereus melanostele,
Pseudoespostoa melanostele,Binghamia melanostele,Cephalocereus melanostele.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Espostoa mirabilis

Author: F.Ritter.
Family:Cactaceae.
Habitat:Peru.

-The genus name Espostoa, comes from the Peruvian botanist Nicholas Esposto.
______________________
Καταγράφηκε από : F.Ritter.
Οικογένεια :Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Περού.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Espostoa nana

Author: Friedrich Ritter 1964.
Family:Cactaceae.
Habitat: Peru.
Synonyms: Espostoa melanostele subsp. nana,Pseudoespostoa nana.

-The genus name Espostoa, comes from the Peruvian botanist Nicholas Esposto.
_______________________
Καταγράφηκε από : Friedrich Ritter 1964.
Οικογένεια :Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Περού.
Συνώνυμα: Espostoa melanostele subsp. nana,Pseudoespostoa nana.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Espostoopsis dybowskii

Author:(Rol.-Goss.)Buxb.
Family: Cactaceae.
Synonym:Cereus dybowskii,Austrocephalocereus dybowskii,
Cephalocereus dybowskii,Coleocephalocereus dybowskii,
Gerocephalus dybowskii.
Habitat:Brazil.

-Espostoopsis dybowskii:The sole species of its genus Espostoopsis.
-Espostoopsis:From Greek 'opsis' meaning view, referring to its resemblance with the genus Espostoa, with which it is often confused.

-The genus Espostoopsis has been brought into synonymy with Gerocephalus.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors