Public Home > Fouquieria (Fouquieriaceae) pages.
       

Fouquieria (Fouquieriaceae) pages.

Fouquieria is a genus of 11 species and the sole genus in the family Fouquieriaceae. 福桂花科 Idria - Fouquieria -------------------------------------------- Γένος φυτών από την οικογένεια Fouquieriaceae που περιλαμβάνει 11 είδη από το Μεξικό, την Καλιφόρνια και το Τέξας. Το όνομα του γένους προέρχεται από το όνομα του Γάλλου γιατρού Fouquier Pierre (1776-1850) Όλα τα είδη του γένους αντέχουν την ζεστη και χρειάζονται πολύ ήλιο, αλλά ταυτόχρονα αντέχουν και σε ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες (αναφέρεται έως -17). Τα φυτά του γένους έχουν την ικανότητα να αναπτύσσονται σε εδάφη με μεγάλη συγκράτηση γύψου. Τα λουλούδια τους είναι αρωματικά και έχουν λευκό, πορτοκαλί η κόκκινο χρώμα. Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και μοσχεύματα. Τα είδη του γένους είναι τα: Fouquieria burragei Fouquieria columnaris (συνώνυμο Idria columnaris ) Fouquieria diguetii Fouquieria fasciculata Fouquieria formosa Fouquieria leonilae Fouquieria macdougalii Fouquieria ochoterenae Fouquieria purpusii Fouquieria shrevei Fouquieria splendens

© Apostolou Stavros
 
Fouquieria burragei - La Paz , BC , Mexico

Author:Rose 1911.
Family:Fouquieriaceae.
Habitat:Mexico.

-The genus Fouquieria named to honor P.E. Fouquier, a Parisian medical professor.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Idria columnaris (Fouquieria columnaris)

Family:Fouquieriaceae.
Synonym:Fouquieria columnaris.
Habitat:Central Baja California,Mexico.
-The genus Fouquieria named to honor P.E. Fouquier, a Parisian medical professor.
-Idria:From the Greek hydor,'water'and hydria,'water-pot,pitcher,' referring to the succulent columnar trunk.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors