Public Home > = Frailea pages.
       

= Frailea pages.

-The genus was named for the Spaniard Manuel Fraile.
___________________________
Γένος κάκτων από την Αργεντινή, την Βολιβία, την Κολομβία, την Βραζιλία, την Παραγουάη και την Ουρουγουάη που περιλαμβάνει 18 είδη.
Το γένος πήρε το όνομα του Ισπανικής καταγωγής Manuel Fraile που ήταν υπεύθυνος για την συγκέντρωση φυτών από την φύση στις ΗΠΑ τον 19 αιώνα.

Τα είδη και υποείδη του γένους είναι τα:

Frailea amerhauseri
Frailea buenekeri
Frailea buenekeri subsp. buenekeri
Frailea buenekeri subsp. densispina
Frailea buiningiana
Frailea castanea
Frailea castanea subsp. castanea
Frailea castanea subsp. harmoniana
Frailea cataphracta
Frailea cataphracta subsp. cataphracta
Frailea cataphracta subsp. duchii
Frailea cataphracta subsp. melitae
Frailea cataphracta subsp. tuyensis
Frailea chiquitana
Frailea curvispina
Frailea friedrichii
Frailea gracillima
Frailea gracillima subsp. gracillima
Frailea gracillima subsp. albifusca
Frailea gracillima subsp. horstii
Frailea grahliana
Frailea grahliana subsp. grahliana
Frailea grahliana subsp. moseriana
Frailea knippeliana
Frailea mammifera
Frailea perumbilicata
Frailea phaeodisca
Frailea pseudopulcherrima
Frailea pumila
Frailea pumila subsp. pumila
Frailea pumila subsp. deminuta
Frailea pygmaea
Frailea pygmaea subsp. pygmaea
Frailea pygmaea subsp. albicolumnaris
Frailea schilinzkyana

© Apostolou Stavros
 
Frailea angelesii ( Frailea mammifera ssp. angelesii )

Author:R. Kiesling ex K.H. Prestlé 1997.
Family:Cactaceae.

-The genus was named for the Spaniard Manuel Fraile.

© Apostolou Stavros
 
Frailea castanea ( Frailea asteroides )

Author:Frailea asteroides Werderm. 1937.
Frailea castanea Backeb. 1935.
Family:Cactaceae.
Habitat:Uruguay,Brazil.
Synonym:Frailea asterioides.

-The genus was named for the Spaniard Manuel Fraile.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Frailea friedrichii

Author:Buining & G.Moser 1971.
Family:Cactaceae.
Habitat:Brazil.

-The genus was named for the Spaniard Manuel Fraile.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Frailea phaeodisca

Author:(Speg.) Y.Itô 1957.
Family:Cactaceae.
Habitat:Uruguay.
Synonym:Frailea perbella,
Frailea pygmaea var.phaeodisca,
Echinocactus pygmaeus var.phaeodiscus.

-The genus was named for the Spaniard Manuel Fraile.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Frailea schilinzkyana

F.schilinzkyana MG 435 . 85, Itacuerubi - 30 km from Cerro Leone , Paraguay
__________________________
Author:(F.Haage) Britton & Rose 1922.
Family:Cactaceae.
Synonym:Frailea schilinzkyana ssp.concepcionensis,
Frailea ignacionensis,Frailea concepcionensis,
Echinocactus schilinzkyanus,Frailea ybatense.
Habitat:Argentina,Paraguay

-The genus was named for the Spaniard Manuel Fraile.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Frailea sp.
    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors