Public Home > Geraniaceae pages. > Pelargonium laxum > Pelargonium laxum

Pelargonium laxum

Author:(Sweet) G. Don 1831.
Family:Geraniaceae.
Habitat:South Africa.
Synonym:Otidia laxa.

-The name Pelargonium was introduced by Johannes Burman in 1738, from Greek πελαργός pelargos 'stork' because part of the flower looked like a stork's beak.
----------------------------------------
Καταγράφηκε από:(Sweet) G. Don.
Έτος καταγραφής:1831.
Οικογένεια:Geraniaceae.
Χωρα καταγωγής:Νότια Αφρική.
Συνώνυμα:Otidia laxa.

-Το όνομα Pelargonium το έδωσε ο Johannes Burman το 1738 από την Ελληνική λέξη "πελαργός" επειδή μέρος του λουλουδιού του φυτού έμοιαζε με ράμφος πελαργού.

PROTECTED
 
© Apostolou Stavros

Pelargonium laxum

Uploaded: April 05, 2009
169