Public Home > = Gymnocalycium pages. > Gymnocalycium monvillei ( Gymnocalycium multi…

Gymnocalycium monvillei ( Gymnocalycium multiflorum )

Author:(Lem.) Britton & Rose 1922.
Habitat: Argentina
Family:Cactaceae.
Synonym:Gymnocalycium ourselianum, Echinocactus ourselianus,
Gymnocalycium multiflorum, Echinocactus monvillei,
Echinocactus multiflorus.


- From the Greek words 'gymnos' meaning naked and 'kalyx' meaning bud.
________________________
Καταγράφηκε από: (Lem.) Britton & Rose
Έτος καταγραφής: 1922.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Αργεντινή
Συνώνυμα: Gymnocalycium ourselianum, Echinocactus ourselianus,
Gymnocalycium multiflorum, Echinocactus monvillei,
Echinocactus multiflorus.

Το όνομα του γένους προέρχεται από τις Ελληνικές λέξης 'γυμνός' και 'κάλυκας 'και ανφέρεται στους γυμνούς από αγκάθια κάλυκες.

| Invite
Gymnocalycium monvillei ssp. monvillei ( Gymnocalycium multiflorum )
1
Gymnocalycium monvillei ssp. monvill…
481 views
 
Gymnocalycium monvillei ssp. monvillei ( Gymnocalycium multiflorum )
2
Gymnocalycium monvillei ssp. monvill…
353 views
 
Gymnocalycium monvillei ssp. monvillei ( Gymnocalycium multiflorum )
3
Gymnocalycium monvillei ssp. monvill…
364 views
 
Gymnocalycium monvillei ssp. monvillei ( Gymnocalycium multiflorum )
4
Gymnocalycium monvillei ssp. monvill…
669 views
 
Gymnocalycium monvillei ssp. monvillei ( Gymnocalycium multiflorum )
5
Gymnocalycium monvillei ssp. monvill…
352 views
 
Gymnocalycium monvillei ssp. monvillei ( Gymnocalycium multiflorum )
6
Gymnocalycium monvillei ssp. monvill…
230 views
 
Gymnocalycium monvillei ssp. monvillei ( Gymnocalycium multiflorum )
7
Gymnocalycium monvillei ssp. monvill…
288 views
 
Gymnocalycium monvillei ssp. monvillei ( Gymnocalycium multiflorum )
8
Gymnocalycium monvillei ssp. monvill…
163 views