Public Home > = Gymnocalycium pages. > Gymnocalycium schickendantzii

Gymnocalycium schickendantzii

Gymnocalycium schickendantzii - P175.

Author:(F.A.C.Weber)Britton & Rose 1922.
Habitat:Northwestern Argentina.
Synonym:Echinocactus schickendantzii Weber 1895,
Gymnocalycium antherostele,Gymnocalycium michoga,
Gymnocalycium pungens.
Family:Cactaceae.

- From the Greek words 'gymnos' meaning naked and 'kalyx' meaning bud.
_____________________________
Καταγράφηκε από: (F.A.C.Weber)Britton & Rose .
Έτος καταγραφής: 1922.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Αργεντινή.
Συνώνυμα: Echinocactus schickendantzii Weber 1895,
Gymnocalycium antherostele,Gymnocalycium michoga,
Gymnocalycium pungens.

Το όνομα του γένους προέρχεται από τις Ελληνικές λέξης 'γυμνός' και 'κάλυκας 'και ανφέρεται στους γυμνούς από αγκάθια κάλυκες.

| Invite
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
1
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
313 views
 
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
2
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
252 views
 
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
3
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
169 views
 
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
4
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
210 views
 
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
5
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
190 views
 
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
6
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
186 views
 
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
7
Gymnocalycium schickendantzii -P 175
122 views