Public Home > = Harrisia pages.
       

= Harrisia pages.

-Harrisia named for the Irish botanist William H. Harris (1860-1920) gardener and plant collector.
_________________________________
Γένος κάκτων από την Νότιο Αμερική και την Καραϊβική που περιλαμβάνει 23 είδη και υποείδη.
Η Harrisia πήρε το όνομα του Ιρλανδού βοτανολόγου και συλλέκτη William Harris (1860-1920).
Τα λουλούδια των φυτών του γένους ανοίγουν βράδυ.
Στην Αργεντινή και την Παραγουάη τα φρούτα των φυτών τρώγονται αφού πρώτα βραστούν.
Πολλαπλασιάζονται με σπόρους και μοσχεύματα.

Το γένος διαιρείται σε δυο υπογένη που περιλαμβάνουν τα παρακάτω είδη
Υπογένος Harrisia
Harrisia aboriginum
Harrisia brookii
Harrisia divaricata
Harrisia earlei Britton
Harrisia eriophora
Harrisia fernowii
Harrisia fragrans
Harrisia gracilis
Harrisia nashii
Harrisia portoricensis
Harrisia simpsonii
Harrisia taetra
Harrisia taylorii

Υπογένος Eriocereus
Harrisia adscendens
Harrisia bonplandii
Harrisia martinii
Harrisia pomanensis
Harrisia pomanensis subsp. pomanensis
Harrisia pomanensis subsp. regelii
Harrisia tephracantha
Harrisia tortuosa

Και δυο είδη που δεν έχει αποφασιστεί σε πιο υπογένος ανήκουν
Harrisia hurstii
Harrisia 'Jusbertii' ( ίσως να είναι υβρίδιο μεταξύ της Harrisia sp. ( ίσως pomanensis ) και του Echinopsis eyriesii ).

© Apostolou Stavros
 
Harrisia ' Jusbertii '

Author:(Rebut ex K.Schum.) Borg.
Family: Cactaceae.
Habitat: Maybe Argentina or Paraguay.
Synonyms:Harrisia jusbertii,Cereus jusbertii,Eriocereus jusbertii.

-Harrisia jusbertii maybe is a hybrid between Harrisia sp. (mayby H. pomanensis) and Echinopsis eyriesii.

-Harrisia named for the Irish botanist William H. Harris (1860-1920) gardener and plant collector.
___________________________
Καταγράφηκε από: (Rebut ex K.Schum.)Borg.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χώρα καταγωγής: Αργεντινή ή Παραγουάη.
Συνώνυμα: Harrisia jusbertii,Cereus jusbertii,Eriocereus jusbertii.

-Η Harrisia ' Jusbertii ' ίσως να είναι ένα υβρίδιο μεταξύ της Harrisia sp. ( ίσως pomanensis ) και του Echinopsis eyriesii.

-Η Harrisia πήρε το όνομα του Ιρλανδού βοτανολόγου και συλλέκτη William H. Harris (1860-1920).

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors