Bowiea

Η Bowiea είναι φυτό με βολβό από την οικογένεια Hyacinthaceae. Οι περισσότεροι βοτανολόγοι υποστηρίζουν ότι υπάρχει μόνο ένα είδος στο γένος, η Bowiea volubilis. Όλα τα αλλα φυτά στο γένος Bowiea θεωρούνε ποικιλίες της Bowiea volubilis. **************************** Bowiea volubilis Η Bowiea volubilis ανήκει στην οικογένεια Hyacinthaceae και καταγράφηκε από τον Harvey το 1867 στην Νότια και Δυτική Αφρική. Στην καλλιέργεια θέλει λίγο νερό και λίγο ήλιο. Τα λουλούδια της είναι πρασινου χρώματος και πολλαπλασιάζεται με σπόρους και βολβούς. Συνώνυμα της είναι τα :Ophiobostryx volubilis,Bowiea nana,Schizobasopsis volubilis. Oλο το φυτό είναι άκρως δηλητηριώδες. ***************************** Bowiea volubilis ' kilimandscharica ' ( Bowiea kilimandscharica ) Καταγράφηκε από τον Mildbraed το 1934. **************************** Bowiea gariepensis - Gariep Καταγράφηκε από τον Ernst Jacobus Van Jaarsveld το 1983.

© Apostolou Stavros
 
Bowiea gariepensis - Gariep

Author:Ernst Jacobus Van Jaarsveld 1983.
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:Southern Namibia,S.western South Africa.
Synonyms:Bowiea volubilis subsp.gariepensis.

-The genus is named after the British botanist James Bowie that collected them for the Kew botanical gardens in the 19th century.

© Apostolou Stavros
 
Bowiea volubilis

Family:Hyacinthaceae.
Author:Harv.ex Hook.f.
Habitat:Kenya,Tanzania,Uganda,Angola,Malawi,Mozambique,Zimbabwe,South Africa.
Synonyms:Ophiobostryx volubilis(Harv.ex Hook.f.)Skeels.,Bowiea nana,Schizobasopsis volubilis.
Pop names:Sea onion,Climbing onion,Zulo potato.
-The genus is named after the British botanist James Bowie that collected them for the Kew botanical gardens in the 19th century.
--------------------------------------------------
Η Bowiea volubilis ανήκει στην οικογένεια Hyacinthaceae και καταγράφηκε από τον Harvey το 1867 στην Νότια και Δυτική Αφρική.
Στην καλλιέργεια θέλει λίγο νερό και λίγο ήλιο.
Τα λουλούδια της είναι πρασινου χρώματος και πολλαπλασιάζεται με σπόρους και βολβούς.
Συνώνυμα της είναι τα :Ophiobostryx volubilis(Harv.ex Hook.f.)Skeels.,Bowiea nana,Schizobasopsis volubilis.

-Oλο το φυτό είναι άκρως δηλητηριώδες.

© Apostolou Stavros
 
Bowiea volubilis ' kilimandscharica ' ( Bowiea kilimandscharica )

Author:Bowiea kilimandscharica Mildbraed 1934.
Synonyms:Bowiea volubilis,Schizobasopsis volubilis,Bowiea nana.
Family:Hyacinthaceae.

-Bowiea kilimandscharica maybe is a variation of Bowiea volubilis.

-The genus is named after the British botanist James Bowie that collected them for the Kew botanical gardens in the 19th century.
-kilimandscharica after the big mountain in central Africa.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors