Public Home > Hyacinthaceae - Liliaceae pages. > Drimia ( Charybdis / Urginea ) > Drimia ( Urginea / Charybdis ) maritima

Drimia ( Urginea / Charybdis ) maritima

Author:(L.)Baker 1873.
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:Mediterranean Basin & Canary Islands.
Synonyms:Drimia maritima Stearn.1978,
Charybdis maritima (L.) Speta,
Urginea scilla Steinh.1834,
Squilla maritima Steinh.,
Scilla maritima L.1753,
Scilla rubra Garsault,
Ornithogalum maritimum Lam.
Pop names:Sea Squill,Sea Onion,Red Squill,White Sguill
Cebolla albarrana,
Cebolla de grajo,Ceba Marina,Ceborrancha,Escila,
Esquila,ScilleMaritime,
Grande Scille,Oignon Marin,Skilokrémidha,
Vana-palândam,Ein Sit,Hatzav.

-Urginea:From the name of an Algerian tribe Ben,or Beni,Urgin.
-Urginea maritima now called Drimia maritima.
-Σκυλοκρεμύδα, κρεμμύδα,ασκέλα.
_____________________________
Drimia maritima (Urginea maritima / ουργινέα η παράλια )

Φυτό πολύ κοινό στην Ελληνική φύση γνωστό με τα ονόματα Σκυλοκρεμμύδα, ασκελετούρα, ασκελα, αγιοβασιλίτσα, αγριοκρεμμύδα, ασκινοκάρα, μπότσικας και σκελετούρα.
Πιστεύετε ότι φέρνει γούρι,δίνει ζωή και δύναμη στον άνθρωπο και αποτρέπει κάθε δυσάρεστο γεγονός.
Αυτή η πρόληψη έχει σαν αποτέλεσμα την περίοδο των εορτών να ξεριζώνονται ολόκληρες αποικίες του φυτού για να πουληθούν σε καταστήματα,λαϊκές αγορές και δρόμους.

Είναι φυτό που φυτρώνει σε παραλιακές περιοχές , κάμπους, βουνά, σχεδόν παντού.

Το φυτό είναι ένας μεγάλος βολβός που μπορεί να φτάσει πάνω από 15 εκατοστά.
Ο ανθοφόρος βλαστός εμφανίζεται το καλοκαίρι και μπορεί να ξεπεράσει το ένα μέτρο.
Τα λουλούδια είναι λευκά.
Τα φύλλα εμφανίζονται το φθινόπωρο.

Πολλαπλασιάζεται με σπόρους,μοσχεύματα και διαίρεση του βολβού.
Υπάρχουν αναφορές για της θεραπευτικές ιδιότητες του φυτού από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα.

Print all photos for $1.80 | Invite
Urginea maritima
1
Urginea maritima
Order print
903 views
 
Urginea maritima
2
Urginea maritima
Order print
274 views
 
Urginea maritima
3
Urginea maritima
Order print
449 views
 
Urginea maritima
4
Urginea maritima
Order print
231 views
 
Urginea maritima
5
Urginea maritima
Order print
384 views
 
Urginea maritima
6
Urginea maritima
Order print
327 views
 
Urginea maritima
7
Urginea maritima
Order print
356 views
 
Urginea maritima
8
Urginea maritima
Order print
329 views
 
Urginea maritima
9
Urginea maritima
Order print
239 views
 
Urginea maritima
10
Urginea maritima
Order print
334 views
 
Urginea maritima
11
Urginea maritima
Order print
253 views
 
Urginea maritima
12
Urginea maritima
Order print
272 views