Hyacinthus

Ο Υάκινθος ήταν σύντροφος του Απόλλωνα, θεού του ήλιου και του Ζέφυρου, θεού του ανέμου.
Οι δύο θεοί συναγωνίζονταν ποιος θα κερδίσει την εύνοια του όμορφου νέου.
Μια μέρα καθώς ο Απόλλωνας μάθαινε στο Υάκινθο δισκοβολία, του ξέφυγε ο δίσκος και χτύπησε τον άτυχο νέο σκοτώνοντάς τον.
Από το αίμα του νέου ο Απόλλωνας έπλασε ένα λουλούδι...

© Apostolou Stavros
 
Hyacinthus orientalis

Family:Hyacinthaceae.
Common Names:hyacinth,Dutch hyacinth,Roman hyacinth.

-Hyacinthus: named after the Hyacinth from Greek mythology:was a divine hero, the son of Clio and Pierus, King of Macedonia.
Hyacinth was a beautiful youth beloved by the god Apollo.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors