Public Home > Hyacinthaceae - Liliaceae pages. > Lachenalia / Polyxena
       

Lachenalia / Polyxena

Lachenalia Γένος φυτών με βολβό από την N.Αφρική και την Ναμίμπια. Ανήκουν στην οικογένεια Hyacinthaceae. Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800).

© Apostolou Stavros
 
Lachenalia alooides

Author:(L.f.)Engl.
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:South Africa.
Synonym.Lachenalia tricolor.

-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
-------------------------------------
Καταγράφηκε από :(L.f.)Engl.
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.
Συνώνυμα:Lachenalia tricolor

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)

© Apostolou Stavros
 
Lachenalia congesta

Author: W.F.Barker.
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:South Africa.

-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
-----------------------------
Καταγράφηκε από :W.F.Barker.
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia hirta - S. of Komberg Pass

Author:(Thunb.) Thunb.
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:South Africa.

-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
---------------------------------
Καταγράφηκε από :(Thunb.) Thunb.
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia mathewsii

Author:W.F. Barker.
Habitat:Hyacinthaceae.
Habitat:South Africa.

-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
---------------------------------
Καταγράφηκε από :W.F. Barker.
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia orchioides var. glaucina

Author: Lachenalia orchioides (L.) Aiton var. glaucina (Jacq.) W. F. Barker.
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:South Africa.
Synonym:Lachenalia glaucina
-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
-------------------------------------
Καταγράφηκε από : Lachenalia orchioides (L.) Aiton var. glaucina (Jacq.) W. F. Barker
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.
Συνώνυμα: Lachenalia glaucina

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia pallida

© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia purpureocaerulea

Author: Jacq.
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:South Africa.

-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
-------------------------------------
Καταγράφηκε από : Jacq.
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia pusilla

Author: Jacq.
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:South Africa - Cape Province.
Synonyn:Polyxena pusilla.

-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
----------------------------
Καταγράφηκε από : Jacq
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.
Συνώνυμα:Polyxena pusilla.

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia spec. - Mosselbay

Family:Hyacinthaceae.

-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
--------------------------
Οικογένεια :Hyacinthaceae.

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia spec. Mosselbay from seeds
    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia viridiflora

Author: W. F. Barker
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:South Africa.

-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
-------------------------------------
Καταγράφηκε από : W. F. Barker
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)


© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Lachenalia zebrina

Author: W.F.Barker.
Family:Hyacinthaceae.
Habitat: South Africa.

-Lachenalia:Named after Werner de Lachenal (1739-1800).
-------------------------------------
Καταγράφηκε από :W.F.Barker.
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.

-Τo γένος Lachenalia πήρε το όνομα του από τον Werner de Lachenal (1739-1800)

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Polyxena maughanii syn. Lachenalia maughanii

Author: W.F.Barker
Family:Hyacinthaceae.
Habitat:South Africa.
Synonym: Lachenalia maughanii
-------------------------------------
Καταγράφηκε από :W.F.Barker
Οικογένεια :Hyacinthaceae.
Χώρα καταγωγής:N. Αφρική.
Συνώνυμα:Lachenalia maughanii

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors