Schizobasis intricata

Family:Hyacinthaceae .
Author:Baker 1874.
Habitat:Southern Africa,Etiopia,Zimbawbe,Zambia,Mozambique,Angola,Tanzania, Namibia.
Synonyms:Schizobasis cuscutoides,Schizobasis flagelliformis,Schizobasis macowanii.
-----------------------------------
Mέλος της οικογένειας Hyacinthaceae που πήρε το όνομα του από τον Baker το 1874.
Eίναι φυτό ενδημικό της Νοτίου Αφρικής.
Τα λουλούδια του είναι μικρά και λευκα.
Συνώνυμα του Schizobasis intricata είναι τα Schizobasis cuscutoides, Schizobasis flagelliformis και Schizobasis macowanii.
Στην καλλιέργεια χρειάζεται χώμα με καλή αποστράγγιση, λίγο νερό και λίγο ήλιο.
Με τις τελευταίες ταξινομικές αλλαγές το γένος Schizobasis μεταφέρθηκε στο γένος Drimia.

PROTECTED
 
© Apostolou Stavros

Schizobasis intricata

Uploaded: May 20, 2010
107