Public Home > = Hylocereus pages.
       

= Hylocereus pages.

Family:Cactaceae.
-The name Hylocereus is from the Greek 'hyle' meaning 'thicket' and 'cereus' meaning 'candle'.
___________________
Γένος κάκτων από την κεντρική Αμερική και το Μεξικό που περιλαμβάνει 12 είδη με τεράστια λουλούδια (έως 30cm).
Οι Hylocereus μπορούν να φτάσουν τα 10 μετρα σε ύψος και μερικά είδη συναντώνται και ως επιφυτικά.
Τα περισσότερα είδη έχουν λευκά άνθη και σπάνια κόκκινα.
Τα φρούτα από ορισμένα είδη είναι φαγώσιμα ( pitaya, dragonfruits ).
Πολλαπλασιάζεται με σπόρους και μοσχεύματα.

Το γένος περιλαμβάνει τα εξής είδη:

Hylocereus calcaratus
Hylocereus costaricensis
Hylocereus escuintlensis
Hylocereus guatemalensis
Hylocereus minutiflorus
Hylocereus monacanthus
Hylocereus ocamponis
Hylocereus purpusii
Hylocereus stenopterus
Hylocereus triangularis
Hylocereus trigonus
Hylocereus undatus

© Apostolou Stavros
 
Hylocereus undatus

Author:Britt.& Rose.
Family:Cactaceae.
Habitat:West Indies,Caribbean.
Synonym:Cereus undatus,Cereus tricostatus,Hylocereus tricostatus.
Common names:pitahaya roja,flor de caliz,pitajava,junco,junco tapatio,
pitahaya orejona,reina de la noche,tasajo,cato-barse,strawberry pear,
belle of the night,conderella plant,common night blooming-cereus,
cierge-lézard,poire de chardon,distelbirn,echte stachelbirn.
___________________________
Καταγράφηκε από: Britt.& Rose.
Οικογένεια: Cactaceae.
Χωρα καταγωγής: Δυτικές Ινδίες, Καραϊβική.
Συνώνυμα: Cereus undatus,Cereus tricostatus,Hylocereus tricostatus.
Κοινά ονόματα: pitahaya roja,flor de caliz,pitajava,junco,junco tapatio,
pitahaya orejona,reina de la noche,tasajo,cato-barse,strawberry pear,
belle of the night,conderella plant,common night blooming-cereus,
cierge-lézard,poire de chardon,distelbirn,echte stachelbirn.

© Apostolou Stavros
 
Pitahaya / Red Pitaya / Πιταχάγια / Dragon fruit ( Hylocereus undatus )
    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors