Public Home > = Leuchtenbergia pages.
       

= Leuchtenbergia pages.

-Leuchtenbergia named in honour of Eugene de Bauharnais, the Duke of Leuchtenberg and prince of Eichstadt (1781-1824),a stepson of Napoleon I. -Leuchtenbergia principis Hook. -Leuchtenbergia principis var trachythele. -Leuchtenbergia principis monstrosus. ______________________________ Leuchtenbergia principis / Agave Cactus Το μοναδικό είδος του γένους Leuchtenbergia με καταγωγή το Μεξικό. Καταγράφηκε το 1848 από τον W.J.Hooker. Το γένος Leuchtenbergia ονομάστηκε προς τιμή του Eugene de Bauharnais δούκα του Leuchtenberg (1781-1824). Η Leuchtenbergia principis είναι αργής ανάπτυξης κάκτος με caudex και πολλαπλασιάζεται με σπόρους. Η Leuchtenbergia έχει στενή σχέση με τα γένη Ferocactus, Thelocactus και Stenocactus ( Echinofossulocactus ) με τα οποία δημιουργεί υβρίδια. Από τους υβριδισμούς αυτούς προκύπτουν νέα γένη τα: × Ferobergia ( Leuchtenbergia x Ferocactus ) × Thelobergia ( Leuchtenbergia x Thelocactus ) × Echinobergia ( Leuchtenbergia x Stenocactus ( Echinofossulocactus)

© Apostolou Stavros
 
Leuchtenbergia

-Leuchtenbergia principis W.J.Hooker 1848.
-Leuchtenbergia principis var trachythele.
-Leuchtenbergia principis monstrosus.
_____________________
Leuchtenbergia principis / Agave Cactus
Το μοναδικό είδος του γένους Leuchtenbergia με καταγωγή το Μεξικό.
Καταγράφηκε το 1848 από τον W.J.Hooker.
Το γένος Leuchtenbergia ονομάστηκε προς τιμή του Eugene de Bauharnais δούκα του Leuchtenberg (1781-1824).
Η Leuchtenbergia principis είναι αργής ανάπτυξης κάκτος με caudex και πολλαπλασιάζεται με σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Leuchtenbergia principis

Author:W.J.Hooker 1848.
Family:Cactaceae.
Habitat:North-central Mexico(San Luis Potosi,Chihuahua).
Common Names:Agave Cactus,Cob Cactus,Prism Cactus.

-Named in honour of Eugene de Bauharnais, the Duke of Leuchtenberg and prince of Eichstadt (1781-1824),a stepson of Napoleon I.
----------------------------------------
Leuchtenbergia principis / Agave Cactus
Το μοναδικό είδος του γένους Leuchtenbergia με καταγωγή το Μεξικό.
Καταγράφηκε το 1848 από τον W.J.Hooker.
Το γένος Leuchtenbergia ονομάστηκε προς τιμή του Eugene de Bauharnais δούκα του Leuchtenberg (1781-1824).
Η Leuchtenbergia principis είναι αργής ανάπτυξης κάκτος με caudex και πολλαπλασιάζεται με σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Leuchtenbergia principis -1

Author:W.J.Hooker 1848.
Family:Cactaceae.
Habitat:North-central Mexico(San Luis Potosi,Chihuahua).
Common Names:Agave Cactus,Cob Cactus,Prism Cactus.

-Named in honour of Eugene de Bauharnais, the Duke of Leuchtenberg and prince of Eichstadt (1781-1824),a stepson of Napoleon I.
-------------------------------------------------
Leuchtenbergia principis / Agave Cactus
Το μοναδικό είδος του γένους Leuchtenbergia με καταγωγή το Μεξικό.
Καταγράφηκε το 1848 από τον W.J.Hooker.
Το γένος Leuchtenbergia ονομάστηκε προς τιμή του Eugene de Bauharnais δούκα του Leuchtenberg (1781-1824).
Η Leuchtenbergia principis είναι αργής ανάπτυξης κάκτος με caudex και πολλαπλασιάζεται με σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Leuchtenbergia principis monstrosus

Family:Cactaceae.

-Named in honour of Eugene de Bauharnais, the Duke of Leuchtenberg and prince of Eichstadt (1781-1824),a stepson of Napoleon I.
------------------------------------------------
Leuchtenbergia principis / Agave Cactus
Το μοναδικό είδος του γένους Leuchtenbergia με καταγωγή το Μεξικό.
Καταγράφηκε το 1848 από τον W.J.Hooker.
Το γένος Leuchtenbergia ονομάστηκε προς τιμή του Eugene de Bauharnais δούκα του Leuchtenberg (1781-1824).
Η Leuchtenbergia principis είναι αργής ανάπτυξης κάκτος με caudex και πολλαπλασιάζεται με σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Leuchtenbergia principis monstrosus -Kif.09

Author:W.J.Hooker 1848.
Family:Cactaceae.
Habitat:North-central Mexico(San Luis Potosi,Chihuahua).
Common Names:Agave Cactus,Cob Cactus,Prism Cactus.

-Named in honour of Eugene de Bauharnais, the Duke of Leuchtenberg and prince of Eichstadt (1781-1824),a stepson of Napoleon I.
-------------------------------------------------
Leuchtenbergia principis / Agave Cactus
Το μοναδικό είδος του γένους Leuchtenbergia με καταγωγή το Μεξικό.
Καταγράφηκε το 1848 από τον W.J.Hooker.
Το γένος Leuchtenbergia ονομάστηκε προς τιμή του Eugene de Bauharnais δούκα του Leuchtenberg (1781-1824).
Η Leuchtenbergia principis είναι αργής ανάπτυξης κάκτος με caudex και πολλαπλασιάζεται με σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Leuchtenbergia principis var trachythele

Family:Cactaceae.

-Named in honour of Eugene de Bauharnais, the Duke of Leuchtenberg and prince of Eichstadt (1781-1824),a stepson of Napoleon I.
----------------------------------------
Leuchtenbergia principis / Agave Cactus
Το μοναδικό είδος του γένους Leuchtenbergia με καταγωγή το Μεξικό.
Καταγράφηκε το 1848 από τον W.J.Hooker.
Το γένος Leuchtenbergia ονομάστηκε προς τιμή του Eugene de Bauharnais δούκα του Leuchtenberg (1781-1824).
Η Leuchtenbergia principis είναι αργής ανάπτυξης κάκτος με caudex και πολλαπλασιάζεται με σπόρους.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors