Public Home > Malvaceae pages.
       

Malvaceae pages.

Adansonia
Γένος φυτών από την Αυστραλία, την Αφρική και την Μαδαγασκάρη που περιλαμβάνει οκτώ είδη
Adansonia digitata
Adansonia grandidieri
Adansonia gregorii ( συνώνυμο Adansonia gibbosa )
Adansonia madagascariensis
Adansonia perrieri
Adansonia rubrostipa ( συνώνυμο Adansonia fony )
Adansonia suarezensis
Adansonia za

Τα φυτά του γένους είναι γνωστά με τα ονόματα Baobab, boab, boaboa, δέντρο μπουκάλι, ανάποδο δέντρο.
Το γένος έχει τιμητικά το όνομα του Γάλλου βοτανολόγου Michel Adanson ( 1727 - 1806 )

-The name Adansonia honours Michel Adanson, the French naturalist and explorer who described A. digitata.
_______________________________________
Brachychiton :
Γένος φυτών από την Αυστραλία και την Νέα Γουινέα που περιλαμβάνει περίπου 30 είδη
πολλά από τα οποία είναι παχύκορμα.

Τα είδη του γένους είναι τα:
Brachychiton acerifolius
Brachychiton acuminatus
Brachychiton albidus
Brachychiton australis
Brachychiton bidwillii
Brachychiton carruthersii
Brachychiton chillagoensis
Brachychiton collinus
Bracychiton compactus
Brachychiton discolor
Brachychiton diversifolius
Brachychiton fitzgeraldianus
Brachychiton garrawayae
Brachychiton grandiflorus
Brachychiton gregorii
Brachychiton incanus
Brachychiton megaphyllus
Brachychiton muellerianus
Brachychiton multicaulis
Brachychiton obtusilobus
Brachychiton paradoxus
Brachychiton populneus
Brachychiton rupestris
Brachychiton spectabilis
Brachychiton tridentatus
Brachychiton tuberculatus
Brachychiton velutinosus
Brachychiton viridiflorus
Brachychiton viscidulus
Brachychiton vitifolius
Brachychiton xanthophyllus

Φυσικά υβρίδια:
Brachychiton × allochrous G.P.Guymer
Brachychiton × carneus G.P.Guymer
Brachychiton × excellens G.P.Guymer
Brachychiton × hirtellus G.P.Guymer: Northern Territory
Brachychiton × incarnatus G.P.Guymer
Brachychiton × roseus G.P.Guymer
Brachychiton × turgidulus G.P.Guymer
Brachychiton × vinicolor

_________________________________
Ceiba
Γένος φυτών από την οικογένεια Malvaceae που περιλαμβάνει 17 είδη
( συμπεριλαμβανομένων των φυτών του πρώην γένους Chorisia )
ενδημικά σε τροπικές περιοχές της Αμερικής, την δυτική Αφρική και την νοτιοανατολική Ασία.

Τα είδη και υποείδη του γένους είναι τα:
Ceiba aesculifolia
Ceiba aesculifolia subsp. aesculifolia
Ceiba aesculifolia subsp. parvifolia
Ceiba boliviana
Ceiba chodatii
Ceiba crispiflora
Ceiba erianthos
Ceiba glaziovii
Ceiba insignis
Ceiba jasminodora
Ceiba lupuna
Ceiba pentandra
Ceiba pubiflora
Ceiba samauma
Ceiba schottii
Ceiba soluta
Ceiba speciosa
Ceiba trischistandra
Ceiba ventricosa

© Apostolou Stavros
 
Adansonia digitata - Baobab

Author: Linn. 1759.
Family: Malvaceae.
Habitat: Tropical Africa.
Synonyms: Baobabus digitata.

-The name Adansonia honours Michel Adanson, the French naturalist and explorer who described A. digitata

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Adansonia za

Author: Henri Ernest Baillion 1890.
Family: Malvaceae.
Habitat: South - North-Western Madagascar.
Synonyms: Adansonia alba, Adansonia bozy.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Brachychiton seeds / Σπόροι από Brachychiton
    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors
© Apostolou Stavros
 
Brachychiton sp.

Malvaceae / Sterculiaceae

© Apostolou Stavros
 
Ceiba pentandra

© Apostolou Stavros

    • No comments
    •  Today:  2 views
    • 2 visitors