Public Home > = Matucana pages.
       

= Matucana pages.

-Matucana named after Matucana, a city in Peru close to Lima.
____________________________
Γένος κάκτων που περιλαμβάνει 26 είδη από το Περού.
Το γένος πήρε το όνομα του από την Ματουκάνα, μια πόλη του Περού κάντα στην Λίμα.
Το πρώτο είδος του γένους ανακαλύφθηκε το 1849 κοντά στην πόλη Ματουκάνα και περιγράφηκε με το όνομα Echinocactus haynii.
Τα ονόματα Eomatucana και Submatucana είναι συνώνυμα του γένους.

Τα είδη του γένους είναι τα:
Matucana atrispina
Matucana aurantiaca
Matucana aureiflora
Matucana blancii
Matucana calvescens
Matucana celendensis
Matucana comacephala
Matucana currundayensis
Matucana densispina
Matucana elata
Matucana fruticosa
Matucana hastifera
Matucana haynei
Matucana huagalensis
Matucana formosa
Matucana intertexta
Matucana krahnii
Matucana myriacantha
Matucana madisoniorum
Matucana oreodoxa
Matucana paucicostata
Matucana polzii
Matucana pujupatii
Matucana ritteri
Matucana tuberculata
Matucana weberbaueri

© Apostolou Stavros
 
Matucana madisoniorum

Author:(Hutch)G.D.Rowley.
Family:Cactaceae.
Synonym:Eomatucana madisoniorum,Loxanthocereus madisoniorum,
Submatucana madisoniorum,Borzicactus madisoniorum.
Habitat:Peru.

--Matucana named after Matucana, a city in Peru close to Lima.

    • No comments
    •  Today:  1 views
    • 1 visitors
© Apostolou Stavros
 
Matucana paucicostata

Author:F.Ritter.
Synonym:Borzicactus paucicostatus,Submatucana paucicostata.
Habitat:Peru.
Family:Cactaceae.

-Matucana named after Matucana, a city in Peru close to Lima.

    • No comments
    •  Today:  0 views
    • 0 visitors